Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Turek - Korytków
2019, zdjęcie Paulina Maciejewska
Miniatura Turek - KorytkówMiniatura Turek - KorytkówMiniatura Turek - Korytków

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Paulina Maciejewska

Turek - Korytków

Województwo:wielkopolskie
Powiat:turecki
Gmina:Turek
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 468/209 z 7.02.1992

Historia

Dworek prawdopodobnie powstał w latach ’60 lub ’70 XIX w.
Przed połową XIX w. Korytków należał do rodziny Linke i pozostawał w ich rękach do 1939 r. Budowę dworu przypisuje się Juliuszowi Linke (1833-1913). Kolejnymi właścicielami wsi byli: Adolf Linke (1867-1948), a następnie Edward Linke – ostatni dziedzic Korytkowa. Od końca II wojny światowej dworek pełnił funkcję mieszkalną, mieścił także sklep i magazyn. Od początku lat ’80 XX w. ulega stopniowej degradacji.

Opis

Dworek był budowlą murowaną, na planie prostokąta z elewacją frontową zwróconą w kierunku północnym. Po bokach budynku znajdowały się dwa niskie aneksy. Cokół dworu oraz naroża były boniowane. Okna na parterze miały kształt prostokąta, a na piętrze odpowiadały im małe, półkoliście zamknięte i obramowane okienka. Na osi głównej umieszczono wejście, poprzedzone schodami i drewnianym gankiem, w latach międzywojennych zastąpionym murowanym portykiem wspartym na kolumnach toskańskich. W takiej formie przetrwał do lat ’20 lub ’30 XX wieku.

Park

Park, obecnie zaniedbany, pierwotnie posiadał regularny układ alejek. W części wschodniej znajdowały się dwa stawy o charakterze gospodarczym. W części północnej, pomiędzy dworem a szosą, mieścił się dziedziniec gospodarczy, a od południa park zamykał wąski strumień. Budynki gospodarcze były głównie murowane, a spora ich część posiadała nawet detal ceglany i neorenesansowy. W skład zabudowań wchodziły obory, spichlerz, wozownie, stajnie, chlewnie, kuźnia oraz oficyna – w niedalekiej odległości od dworu.

Inne

Tekst napisany w oparciu o fragment książki "Zabytki miasta Turku i powiatu tureckiego. t. 2, cz. 1, Rezydencje Powiatu Tureckiego" Makarego Górzyńskiego

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.