Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się
Miniatura Giebułtów
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura GiebułtówMiniatura GiebułtówMiniatura GiebułtówMiniatura GiebułtówMiniatura GiebułtówMiniatura GiebułtówMiniatura GiebułtówMiniatura GiebułtówMiniatura Giebułtów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerMagdalena O.-G.Andrzej Kwasik

Giebułtów

Gebhardsdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:lwówecki
Gmina:Mirsk
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII, 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: A/794/794 z 14.11.1960
Park:nr rej.: A/795/683/J z 12.06.1981

Stan obecny

Ruiny, własność prywatna, brak możliwości zwiedzania

Historia

Pierwsze prace nad budową pałacu pochodzą z lat 1654-55. Giebułtów był wówczas własnością Krzysztofa von Uechtritz i Anny Krystyny de domo Metzradt. Ostateczny wygląd pałac zawdzięcza przebudowie wykonanej w latach 1661-1665. Pomieszczenia reprezentacyjne umieszczono na parterze i piętrze. Salę balową ulokowano na piętrze, na którym były też sypialnie. Korytarze zdobiły sztukaterie, a szeroki taras przed pałacem dekorowały kamienne wazony i dwie baszty stylizowane na średniowieczne. W 1760 r. pałac znów został przebudowany- świadczy o tym tablica kamienna nad wejściem. Pod koniec XIX w. giebułtowskie założenie zostało podwyższone- dokonała tego rodzina Fuga, kolejni właściciele. Na początku XX w., podczas prac restauracyjnych, pałac uzyskał klasycystyczny, ozdobny, trójkątny szczyt i dwuspadowy dach. W czasie wojny na terenie założenia pałacowego znajdowała się filia obozu Gross- Rosen. Po II wojnie światowej pałac przeszedł rewolucję- przebudowano wiele wnętrz, gdy organizowano w nim ośrodek wypoczynkowy. Ośrodek działał jeszcze w latach osiemdziesiątych XX w. Obecnie to własność prywatna, w ruinie, dozorowana (również przez psy). Tylko z daleka dojrzeć można nad wejściem głównym do pałacu ozdobny portal z dwoma herbami fundatorów. ( W 2016r. już nie można dojrzeć kartuszy .... )

Opis

Barkowy pałac z XVII w. Jest to budowla o masywnej bryle, dwukondygnacyjna, ryzalit środkowy jest podwyższony o jeden poziom wobec korpusu. Obiekt kryty jest dachem mansardowym z lukarnami. Elewacje są zdobione gzymsem międzykondygnacyjnym i pilastrami. Okna są prostokątne, zdobione opaskami, główne wejście, podwójne, półkoliście zakończone drzwi, flankuje portal składający się z pilastrów i trójkątnego naczółka z gierowanym gzymsem. Naczółek ma wyryty kartusz herbowy Krzysztofa i Anny- fundatorów. Poniżej znajduje się płyta, która informuje o prowadzonych w XVIII w. pracach budowlanych. We wnętrzach pałacu zachował się częściowo podział wnętrz, oraz sklepienia kolebkowe z lunetami w kilku pomieszczeniach.

Park

Wśród zaniedbanej i przerzedzonej roślinności otaczającej pałac można znaleźć okazy pochodzące z cennego starodrzewu: dęby, buki, jesiony, jawory, kasztanowce, lipy, żywotniki (tuje), świerki, a kilkadziesiąt metrów dalej masywną wierzbę płaczącą. Ogród zatracił jednak cechy stylowe założenia.

Inne

Budynek folwarczny z 1810 r. zachowały się w nim do dziś portal i podział elewacji.


tekst:Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.