Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Czarzaste Wielkie
2014, zdjęcie Jarosław Bochyński
Miniatura Czarzaste WielkieMiniatura Czarzaste Wielkie

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marta MałeckaJarosław Bochyński

Czarzaste Wielkie

Województwo:mazowieckie
Powiat:przasnyski
Gmina:Chorzele
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A-524 z 10.09.1984

Stan obecny

Dwór nie istnieje, pozostałości parku krajobrazowego

Historia

Według Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego… w XIX wieku nazwą Czarzaste objęte były 3 wioski: Czarzaste Wielkie, Czarzaste Błotki i Czarzaste Cugupki. W 1827 roku liczyły one razem 13 domów i 108 mieszkańców. W 1880 roku folwark Czarzaste Wielkie be knował obszar 520 morgów. Na terenie folwarku był jeden budynek murowany i 15 budynków drewnianych. Budynków mieszkalnych było 4 a mieszkańców 13. W tym samym roku wieś Czarzaste Wielkie wraz z sąsiednia wsią Rapaty Sulimy liczyła 11 domów, 99 mieszkańców na powierzchni 34 mórg.
Przed IWŚ folwark był własnością rodziny Cichowskich. W 1922 roku majątek objął po ojcu Stanisław Cichocki. Po jego samobójczej śmierci w 1931 roku majątek objęła jego siostra , której mąż, Eugeniusz Kłoczkowski był właścicielem folwarku w pobliskich Bogdanach Wielkich. W 1934 folwark został przekazany bratu Eugeniusza, Julianowi. Zarządzał on majątkiem do IIWŚ – w pierwszych dniach września wyjechał w okolice Radomia. W czasie IIWŚ majątkiem zarządzał niemiecki administrator – Marchall.
W 1945 roku folwark został rozparcelowany, a park wraz z resztówką przejął Państwowy Fundusz Ziemi. Do połowy lat 50 we dworze zamieszkiwało 7 rodzin . W latach 1956-57 dwór i jeden z murowanych budynków folwarku rozebrano, a pozyskany materiał wykorzystano do budynków w sąsiednie wsi. Następnie resztówkę i park (razem 11,16 ha) przekazano Nadleśnictwu Janowo a od 1973 roku Nadleśnictwu Przasnysz. W 1984 roku z parku zostało już tylko 4,80 ha w tym 3 zarastające stawy.
Dwór był drewniany, parterowy wybudowany prawdopodobnie w początkach XX wieku w miejscu starego dworu. W tym czasie zmodernizowano tez park nadając mu charakter parku krajobrazowego.(Jarosław Bochyński)

Park

Park dworski z XIX w.

Inne

zdjęcia z 1984 - Norbert Zgliński
zdjęcie 2014 - wikipedia

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.