Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Borkowo Wielkie
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura Borkowo WielkieMiniatura Borkowo WielkieMiniatura Borkowo WielkieMiniatura Borkowo WielkieMiniatura Borkowo WielkieMiniatura Borkowo WielkieMiniatura Borkowo Wielkie

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marcin SkowrońskiJarosław Bochyński

Borkowo Wielkie

Województwo:mazowieckie
Powiat:sierpecki
Gmina:Sierpc (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 597 z 19.12.1988

Stan obecny

Dwór nie istnieje.

Historia

Założenie folwarczne w Borkowie Wielkim (zwanym również Szlacheckim) istniało już przed 1880 rokiem, w którym to dobra liczyły już 944 morgi, istniała gorzelnia, kuźnia i 5 domów z 22 mieszkańcami. Pod konie c XIX wieku majątek był już mocno zadłużony. W 1918 roku ówczesny właściciel Ryszard Rościszewski wystawił go na sprzedaż. Nabył go Eugeniusz Nasierowski, któremu chyba też nie wiodło się najlepiej bo w 1920 roku rozparcelował część majątku chłopom z Borkowa Wielkiego. Na parcelacje przeznaczono 309 ha zaś pozostałe 220 ha kupił niejaki Breza. Właściciel nie zmienił się do 1945 roku. Potem majątek został upaństwowiony. Zakład Rolny w Borkowie Wielkim wchodził w skład PGR z siedzib a w Dziębakowie. Od końca marca 1992 zakład przejęła w zarząd Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, która oddała go w dzierżawę do 1994 roku spółce pracowniczej. Potem oddawano dzierżawę poszczególne składniki majątku. (Jarosław Bochyński 2022)

Opis

Dwór został wybudowany we wschodniej części parku prawdopodobnie z początkiem XIX wieku. Był to budynek drewniany na podmurówce kamienno-ceglanej o wymiarach 20x12 metrów. Po II WŚ był użytkowany jako szkoła podstawowa. Po wybudowaniu w 1955 roku nowej szkoły dwór został rozebrany a na jego miejscu został zbudowany piętrowy, murowany budynek mieszkalny oraz budynek gospodarczy. (Jarosław Bochyński 2022)

Park

Park dworski z 1 poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.