Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się
Miniatura Cieślin
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura CieślinMiniatura CieślinMiniatura CieślinMiniatura CieślinMiniatura Cieślin

Lokalizacja

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marcin SkowrońskiJarosław Bochyński

Cieślin

Województwo:mazowieckie
Powiat:sierpecki
Gmina:Mochowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 558 z 20.08.1987

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Wieś od wieków w posiadaniu rodziny Cieślińskich herbu Junosza. Pod koniec XVIII wieku Łukasz Cieśliński - ówczesny płocki burgrabia grodzki - mając ambicje objęcia całości wsi, wykupił poszczególne jej części od swoich kuzynów. Dzieła dopełnił jednak dopiero jego prawnuk Jan Cieśliński, który blisko sto lat później zakupił od właścicieli pobliskiego Bożewa osadę młyńską Cieślin i skupił tym samym całą wioskę w jednym ręku. Jan Cieśliński zmarł w roku 1896, majątek przejęła wdowa po nim, a następnie syn Zygmunt (urodzony w roku 1880). Zygmunt Cieśliński zarządzał wsią do grudnia roku 1939, kiedy to wraz z rodziną został wysiedlony. Po wojnie majątek wraz zabudowaniami dworskimi i kompleksem parkowym zostały przejęte przez państwo na potrzeby miejscowego PGR-u.
Imponujące założenie parkowe i kompleks folwarczny sugeruje istnienie tu wcześniej równie okazałej siedziby ziemiańskiej, umiejscowionej prawdopodobnie na osi alei dojazdowej.

Obecnie kompleks dworski stanowi własność prywatną.

Opis

Budynek murowany, parterowy , nakryty dwuspadowym dachem, z nieregularną dobudówką z tylnym wejściem - to raczej dworska lub pałacowa oficyna. Imponujace założenie parkowe i kompleks folwarczny sugeruje istnienie tu wczesniej równie okazałej siedziby ziemiańskiej, umiejscowionej prawdopodobnie na osi alei dojazdowej.

Park

Park dworski, poł. XIX w.

Inne

Zespół krochmalni z 1912 roku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.