Skatalogowanych zabytków: 11246
Zarejestruj się
Miniatura Radom - Pałac (Limanowskiego 48)
2011 - replika pałacu, zdjęcie Rafał Terkner

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Radom - Pałac (Limanowskiego 48)

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.3973, 21.136

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał TerknerMaciej Sacha

Radom - Pałac (Limanowskiego 48)

Województwo:mazowieckie

Stan obecny

Replika dworku opuszczona od 2013 roku po kilkukrotnych podpaleniach. Mimo kilku licytacji komorniczych brakuje chętnych na zakup obiektu.

Historia

W latach 1881-1882 rodzina Karschów - bogatych radomskich przemysłowców - wybudowała przy ul. Limanowskiego pałacyk, wzorowany prawdopodobnie na nieistniejącym już pałacu Kronenberga w Warszawie. Po II wojnie światowej budynek odebrano właścicielom i wprowadzono tam lokatorów. W 1997 roku jeden z potomków Karschów odzyskał nieruchomość, po czym ją sprzedał. Lokatorzy zostali wysiedleni, a pałacyk przechodził jeszcze kilka razy z rąk do rąk. Bez remontu, opustoszały i rozkradany, szybko zamienił się w ruinę. W 2006 roku konserwator zabytków dał zgodę na jego rozbiórkę, pod warunkiem, że nowy właściciel postawi wierną replikę. Ta powstała w 2008 roku, ale z oryginałem wiele wspólnego nie ma. Zmieniono m.in. wysokość dachu, gzymsy, nadproża, główne wejście do budynku. Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków protestował, ale nadzór budowlany zatwierdził projekt zamienny.W nowej Karszówce organizowano wesela, komunie i studniówki - mimo braku wymaganej prawem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. W czerwcu 2012 roku w budynku wybuchł pożar i działalność gastronomiczna lokalu się zakończyła. W 2013 budynek płonął jeszcze kilka razy. Strażacy mówili wtedy, że źródło ognia pojawiło się w kilku różnych miejscach, zachodziło więc podejrzenie celowego podpalenia. Dziś - na wniosek banku - nieruchomość znajduje się pod zarządem sądowym i jest wystawiana na sprzedaż. Jednak chętnych na kupno brak.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Maciej Sacha3 lata i 2 miesiące temu
Budynek restauracji jest opuszczony już od pięciu lat- po pożarze. Nie była to niestety replika- tzn. w projekcie była i taki był warunek rozbiórki oryginału, ale właściciel zmienił projekt, co zostało zgłoszone do sądu przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pożar prawdopodobnie był podpaleniem spowodowanym przez właściciela. Aktualnie komornik podejmuje kolejne próby sprzedaży obiektu- dotychczas bezskutecznie (1377068 złotych)