Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Białystok - Pałac Hasbacha
zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura Białystok - Pałac HasbachaMiniatura Białystok - Pałac HasbachaMiniatura Białystok - Pałac HasbachaMiniatura Białystok - Pałac HasbachaMiniatura Białystok - Pałac Hasbacha

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Białystok - Pałac Hasbacha

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiTomek MalikJarosław Bochyński

Białystok - Pałac Hasbacha

Dzielnica:Dojlidy
Województwo:podlaskie
Powiat i gmina:Białystok
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy Hasbacha, nr rej.: A-134 z 8.12.1981 i z 18.12.1986
Park:570/86

Stan obecny

Wojewódzki Urząd ochrony Zabytków w Białymstoku.
Podlaski Klub Biznesu.

Historia

Pałac Hasbacha – rezydencja białostockiego fabrykanta Ewalda Hasbacha, właściciela pobliskiej tkalni, przebranżowionej po I wojnie światowej na fabrykę dykty. Pałacyk znajduje się w dzielnicy Dojlidy, przy skrzyżowaniu ulic; ks. Stanisława Suchowolca, Dojlidy Fabryczne i Myśliwskiej.
Rezydencja zbudowana została w latach 80. XIX w. przez Ewalda Hasbacha w stylu neorenesansu francuskiego, niderlandzkiego i toskańskiego. Pałac otaczał niewielki ogród i park krajobrazowy. Wzrastające dochody zmobilizowały Artura Hasbacha (syn Ewalda i Marii Körner) do przebudowy rezydencji (1905-1907r). Wnętrze utrzymano w styl eklektycznym. Dobudowane zostały dwa ryzality z wieżami oraz dodatkowe piętro przykryte mansardowym dachem z lukarnami. Wewnątrz zachowały się oryginalne piece i kominki. Nieopodal pałacyku znajdowały się zabudowania fabryki, w większości spalone przez Niemców w 1944 r. Dzisiaj XIX-wieczne mury fabryki stojące naprzeciwko pałacu mieszczą Zakłady Przemysłu Sklejek. Sam pałac po odejściu Hasbachów w 1944 r. stał się siedzibą Ośrodka Szkolenia Kadr Politycznych. Później w pałacu mieszkali robotnicy z Fabryki Sklejek, parter zajmowała poczta i przedszkole. Obecnie w rezydencji znajduje się siedziba Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku. Pałac Hasbacha jest w zarządzie Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.



Opis

Zachowały się piękne piece kaflowe, kominki i klatka schodowa.

Park

Park pałacowy XIX/XX w. o pow. 2,2 ha.
Informacje pochodzą z książki / Parki i Ogrody Zabytkowe w Polsce - Stan 1991 rok /

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.