Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Golędzinów
2011, zdjęcie Rafał Gościnny
Miniatura GolędzinówMiniatura Golędzinów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał GościnnyMarek Kujawa

Golędzinów

Kunzendorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:trzebnicki
Gmina:Oborniki Śląskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Własność prywatna. Zabezpieczony.

Historia

Strona internetowa Pałace Śląska podaje: \\\"Pałac z XIX w., przebudowany na początku XX w. W 1845 r. właścicielem majątku w Golędzinowie był Ober-Amtman Rudolph Materne. W rękach Rudolph Materne posiadłość pozostała do około 1861roku. W 1866 roku dobra należały do Ebsteina i Hechta. W 1872 r. jedynym ich właścicielem był już Wilhelm Ebstein. Następnie przed 1876 r. majątek przeszedł na własność porucznika Eduarda Gabriela. W 1886 r. rotmistrz Eduard Gabriel w dalszym ciągu był właścicielem dóbr. Dobra te liczyły 195 ha, w tym 142 ha pól uprawnych, 24 ha łąk, 25 ha lasów, 4 ha dróg i podwórzy gospodarczych. Około 1894 r. majątek kupił kapitan Franz Mottau z Berlina. W jego imieniu gospodarstwem o powierzchni 202 ha - w tym 145,5 ha pól uprawnych, 34 ha łąk, 16,5 ha lasów, 6 ha dróg i podwórzy gospodarczych ? zarządzał inspektor Katterwe. Kolejnymi właścicielami dóbr rycerskich w Golędzinowie byli: porucznik Max Findeisen (1902, 1909 r.), Willy Göttling (1912, 1917 r.), Cäsar Sachs (1921 r.). Od 1925 r. majątek należał do Fritza Kolbe i Pani Käthe Kolbe, wzmiankowanych również w księgach adresowych z lat 1926-1937. Prawdopodobnie w ich rękach pozostawał do końca drugiej wojny światowej. W 1937 r. posiadłość liczyła 192 ha, w tym 141 ha pól uprawnych, 15 ha łąk, 15 ha pastwisk, 0,5 ha stawów, 15 ha lasów, 5,5 ha parku, ogrodu, dróg i podwórzy gospodarczych. Dwór nie został zniszczony w czasie drugiej wojny światowej. Majątek w 1945 r. przejęło państwo polskie. Folwark został przekazany w zarząd spółdzielni rolniczej. W dawnej rezydencji znajdowały się biura spółdzielni, póżniej również mieszkania pracowników gospodarstwa rolnego. W budynku funkcjonowała również szkoła rolnicza. Spółdzielnia działała do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Od 1945 r. do chwili obecnej nie było żadnego remontu pałacu.\\\" Własność prywatna od 2008 r.
Autorem cytowanego tekstu jest p. Damian Dąbrowski

Opis

\\\"Budynek o cechach klasycystycznych powstał około pierwszej połowy XIX w.. Przypuszcza się że, fundatorem obiektu był Rudolph Materne, który przez kilkadziesiąt lat pozostał właścicielem dóbr w miejscowości. Budynek murowany z cegły, potynkowany, założony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny nakryty dachem czterospadowym z powiekami. Fasada (elewacja południowa) siedmioosiowa, o częściowo zmienionym układzie otworów okiennych. W centralnej części fasady trzyosiowy ryzalit, zamknięty trójkątnym przyczółkiem. Główne wejście ozdabiał portyk, obecnie zamurowany. W elewacji bocznej wschodniej drewniany ganek. Elewacje pozbawione większości ozdobnych detali architektonicznych, zachowały wydatny gzyms wieńczący i obramowania okienne z kluczem. Okna w drugiej kondygnacji ryzalitu zamknięte półkoliście, pozostałe prostokątne. Wnętrza budynku niedostępne, zapewne w znacznym stopniu przekształcone w drugiej połowie XX wieku. Wokół dworu zachowane pojedyncze okazy starodrzewu, właściwy park znajduje się na południowy-wschód od budynku. W pobliżu przetrwały zabudowania gospodarcze dawnego folwarku.\\\"
Autorem cytowanego tekstu jest p. Damian Dąbrowski

Park

Park z XIX w. o pow. ok. 3 ha ze stawem w części zach. Można przyjąć, że główny starodrzew z dominującymi bukami i sosnami obejmuje obecnie ok. 1 ha. Dawne podwórze gospodarcze zlokalizowane było w płd.-wschodniej części założenia.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Damian Dąbrowski8 lat i 10 miesięcy temu
Odnośnie opisu zabytku w Golędzinowie chciałbym zwrócić uwagę administracji serwisu na informację jaką podała na stronie głównej portalu: \"Zamieszczajcie swoje zdjęcia i swoje opisy, które zostaną opatrzone nazwiskiem lub nick?iem autora. Cała treść portalu została zamieszczona w serwisie za zgodą autorów\". Otóż tekst o Golędzinowie pochodzi ze strony Pałace Śląska, został napisany przez Damiana Dąbrowskiego w kwietniu 2013 roku i bez jego zgody umieszczony na www.polskiezabytki.pl. Dla porównania http://www.palaceslaska.pl/index.php/indeks-alfabetyczny/g/341-goledzinow
Tekst skopiowano i wklejono bez podania źródeł, zaznaczenia cytatu i wskazania właściwego autora. Jako autor tekstu żądam jego usunięcia z Państwa strony internetowej.

Z poważaniem

Damian Dąbrowski
administrator serwisu
www.palaceslaska.pl
Marek Kujawa8 lat i 10 miesięcy temu
Faktycznie. \"Autor\" nawet się nie przedstawił. Nie jesteśmy w stanie kontrolować wszystkich nadsyłających opisy. Dziękuję za zwrócenie uwagi, informacja o pochodzeniu tekstu na pewno w opisie się pojawi, proszę dać nam dwa-trzy dni. Pozdrawiam!