Gdańsk - Dwór (ul. Kieturakisa 1)
Województwo:pomorskie
Powiat i gmina:Gdańsk
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat i gmina:Gdańsk
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Obiekt:dwór, nr rej.: 425 z 30.10.1971Stan obecny
Budynki szpitala zostały wystawione na sprzedaż,niestety do dnia dzisiejszego budynkówszpitala nie udało się sprzedać i kompleks popada w ruinę, pozostając własnością Akademii Medycznej w Gdańsku.
Historia
Dwór z 1800 r. (ul. Kieturakisa 1).Letnia rezydencja Uphagenów, na skrzyżowaniu ul. Łąkowej i ul. Kieturakisa. Po wojnie został włączony do kompleksu szpitalnego.
Piękny pałacyk, który jest połączony ze szpitalem oraz z zabytkowym kościołem p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, leży u zbiegu ulic Kieturakisa i Łąkowej.
Dworek wieńczy wieżyczka z krzyżem i dzwonem. W pobliżu pałacyku króluje unikatowa architektura XIX i XX-wieczna.
Klasycystyczny dworek jest niezwykle mało znanym zabytkiem Gdańska. Rezydencja została wybudowana na początku XIX w., gdy ul. Łąkowa tętniła życiem. W okolicy znajdowała się Królewska Fabryka Karabinów, koszary, szpital, łaźnia i Gimnazjum Królewskie. Od 1883 r. ulica ta posiadała konne połączenie tramwajowe. W 1853 r. pałacyk przeszedł na własność, pochodzącej z Flandrii, rodziny Uphagenów.
Uphagenowie posiadali więcej rezydencji na terenie miasta i w jego okolicach. Stanowili jeden z najbardziej znamienitych rodów patrycjuszowskich ? wyższej warstwy społecznej miasta. Wysoki status społeczny zawdzięczali, nie tylko ogromnemu majątkowi, lecz również faktowi, że członkowie tej rodziny chętnie podejmowali się zadań na rzecz Gdańska.
Szpital - a w zasadzie jego pozostałości - mieści się w Gdańsku, przy zbiegu ulic Łąkowej i prof. Kieturakisa.
Szpital został założony w roku 1852, w związku z panującą w mieście epidemią cholery. Od początku swego istnienia nosił imię Najświętszej Maryi Panny (St. Marien-Krankenhaus).
Szpital został założony przez \\\\\\\"społeczny\\\\\\\" Komitet Pań i Panien (Frauen und Jungfrauenkomitee) przy finansowym wsparciu kupca drzewnego Kuhna, który podarował na jego potrzeby dwór
będący niegdyś własnością sławnej gdańskiej rodziny Uphagenów.
Opiekę nad chorymi sprawowały siostry Boremeuszki - katolickie siostry zakonne z założonej w XVII wieku we Francji, Kongregacji Miłosierdzia i Pomocy pod wezwaniem Świętego Karola Boromeusza.
Siostry Boromeuszki prowadziły szpital i sierociniec do października 1945 r.
W czasach nam współczesnych klinika przy ul. Prof. Kieturakisa - oficjalnie Szpital Kliniczny nr 3 AMG, obejmowała cztery kliniki: kardiologii, urologii, chirurgii i chorób wewnętrznych.
Szpital we wrześniu 2001 r. został przejęty przez Akademię Medyczną w Gdańsku i wówczas ujawniona została jego dramatyczna sytuacja finansowa.
Podjęto decyzję o opuszczeniu szpitala, a kliniki funkcjonujące na jego terenie zostały przeniesione .Szpital został ostatecznie opuszczony latem 2004 r. - na tej dacie zatrzymały się znajdujące się w szpitalu kalendarze.
tekst: Mariusz Dolhan 2011
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.