Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Gdańsk Oliwa - Dwór II Quellbrunn (ul. Polanki 124)

Dzielnica:Oliwa
Województwo:pomorskie
Powiat i gmina:Gdańsk
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół: dworu II ?Quellbrunn?, XVIII/XIX w., nr rej.: 636 z 28.12.1972:

Stan obecny

Centrum ekumeniczne.

Historia

Dwór z XVIII w (ul. Polanki 124).

Obecny dwór (zwany Quellbrunn - Krynica), a w zasadzie klasycystyczny pałac w Oliwie, przy ul.Polanki 124 został zbudowany w XVIII wieku z fundacji Ignacego Matchy, na fundamentach starego założenia. Równocześnie z rezydencją powstały zabudowania gospodarcze oraz cykl rzeźb Jana Henryka Maissnera, przedstawiających alegorie czterech pór roku. Oprócz tego w skład założenia wchodzi jeszcze kilka budynków z XVIII wieku: oficyny i kaplica cmentarna. Pałac jest dwukondygnacyjną budowlą, wzniesioną na planie prostokąta, nakrytą czterospadowym dachem z facjatami. W osi jedenastoosiowej fasady znajduje się pozorny, trójkondygnacyjny, trójosiowy ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem. W ryzalicie umieszczono główne wejście, nad którym znajduje się balkon wsparty na sześciu kolumnach. Niegdyś ozdobą dworu był park, a w nim rzeźby przedstawiające alegorie czterech pór roku.
Obecnie do tej tradycji nawiązuje znajdująca się na środku dziedzińca wewnątrz budynków dworu fontanna z grupą rzeźb. Najstarsza wzmianka o posesji pochodzi z 1631 roku, kiedy była własnością Jana Wagnera. Potem właścicielem był Michał Kallenbach, następnie Johann von der Linde,
zmarły w 1646 roku. Kolejni odnotowani właściciele od 1658 roku to: Ryszard de Roy, Jan Chrystian Schreiber (od 1706), Aleksander Picard (1716-1730), Jan Eckeln-Hülsen, a następnie, w latach czterdziestych XVIII wieku, Ignacy Mathy (budowniczy obecnego założenia). Następnie dwór znajdował się w rękach Leonarda de Vogel (od 1759), i Karola Friese. Ostatnim prywatnym właścicielem był Daniel Scheffler (od 1805). W 1827 roku posesję przejęła Generalna Dyrekcja Towarzystwa Handlu Morskiego, a w 1833 roku urządzono w dworku przytułek, który istniał do końca II wojny światowej.
Od 1945 roku posesja jako własność skarbu państwa znajdowała się w użytkowaniu jednostki wojskowej. W 1992 roku, wojewoda gdański przekazał popadający w ruinę dwór Archidiecezji Gdańskiej.
Obecnie w odrestaurowanych budynkach mieści się tu Międzynarodowe Centrum Ekumeniczne prowadzone przez siostry brygidki. Centrum rozpoczęło oficjalnie działalność w dniu 25 kwietnia 1998 roku. Ponad rok później, 5 czerwca 1999 roku, gościł w Centrum papież Jan Paweł II.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Inne

2 oficyny.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.