Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Podgórki
Zdjęcie Napoleon 2011
Miniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura PodgórkiMiniatura Podgórki

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 54.2709, 16.6381

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiMarek Kujawa

Podgórki

Deutsch Puddiger

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:sławieński
Gmina:Malechowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:z aleją dojazdową, nr rej.: 942 z 15.02.1977

Stan obecny

Opuszczony, na sprzedaż. Własność J.S.T.

Historia

Pałac z XIX w.
Wieś znana była już w XIV w., gdy jej lennym właścicielem był Berndt von Heydebreck. W 1784 r. był tu już folwark, oprócz tego 16 dymów, 8 kolonistów, i 9 rolników. W 1818 r. było tu 157 mieszkańców, a w 1885 r. 301. W 1844 r. majątek nabył Gustav Heinrich von Blumenthal i w rękach tej rodziny pozostawał on do końca 2. wojny światowej. Ostatnim właścicielem na Podgórkach był Horst von Blumenthal. W 1939 r. liczba mieszkańców spadła do 252. Po wojnie dobra przejął Skarb Państwa Polskiego. Przez wiele lat mieścił się tutaj Ośrodek Szkolno Wychowawczy.

Opis

Pałac wzniesiony jest na planie prostokąta, piętrowy, w dłuższej osi zbliżonej do płn.-wsch. / płd.-zach. Wejścia znajdują się od strony płd. i od str. płn. W części północnej budowli znajdują się dwa półokrągłe narożnikowe alkierze, a w płd. duża oszklona weranda, lekko przesunięta na zachód wzgl. głównego korpusu. Dach zasadniczo jest czterospadowy, lecz w jego płn. części umieszczono dodatkową, kwadratową, niską wystawkę w rodz. mezzanina, nakrytą dachem czterospadowym.

Park

Park z aleją dojazdową z 2 poł. XIX w. Można przyjąć, że park mógł liczyć nawet ok. 9 ha. Obecnie spore jego połacie są wykarczowane. Podwórze gospodarcze znajduje się na północ od części rezydencjonalnej, wśród zabudowań można tam wyróżnić rządcówkę, bądź też oficynę. Obecnie budynek ten jest zamieszkały.

Inne

Zabudowania gospodarcze.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.