Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Radom - Pałac Karschów i Wickenhagenów
zdjęcie Rafał Terkner 2011
Miniatura Radom - Pałac Karschów i Wickenhagenów Miniatura Radom - Pałac Karschów i Wickenhagenów Miniatura Radom - Pałac Karschów i Wickenhagenów Miniatura Radom - Pałac Karschów i Wickenhagenów Miniatura Radom - Pałac Karschów i Wickenhagenów Miniatura Radom - Pałac Karschów i Wickenhagenów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiRafał TerknerJarosław Bochyński

Radom - Pałac Karschów i Wickenhagenów

Województwo:mazowieckie
Powiat i gmina:Radom
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:17/A/79 z 15.10.1979

Stan obecny

Mieszkania lokatorskie i lokale handlowo-usługowe.

Historia

Pałac Karschów
Wzniesiony w latach 1881-1882 przez Teodora Karsha i Franciszka Wickenhagena w stylu nawiązującym do renesansu i baroku francuskiego, wzorowany na nie istniejącym już pałacu Kronenberga w Warszawie.
Był rezydencją najbogatszych przemysłowców Radomia, pochodzących z Nadrenii Karschów.
Mieszkania właścicieli znajdowały na górnych kondygnacjach. W użytkowym parterze w XIX w. była tu Fabryka Preparatów Farmaceutycznych i Galenowych z urządzeniami parowymi, Apteka Łagodzińskich, cukiernia Przybytniewskiego, biura Sądu Okręgowego oraz rosyjska Resursa Obywatelska. W okresie okupacji niemieckiej w budynku umieszczono m.in. biura dyrekcji operacyjnej niemieckiej Kolei Wschodniej. Po wojnie pałac nie wrócił do prawowitych właścicieli, został oficjalnie przejęty na własność państwa w 1955 roku. Na parterze mieściły się lokale usługowe w tym upaństwowiona Apteka Łagodzińskich, lokale na piętrze zajęli lokatorzy z kwaterunku. W 1993 roku prawowici właściciele odzyskali nieruchomość. Część oryginalnego wyposażenia dawnych apartamentów została przekazana Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu przez prof. Alfonsa Pinno, spadkobiercę jednej z rodzin zamieszkujących gmach przed II wojną światową. Część kolekcji tworzy obecnie wystawę stałą.

Opis

Trzykondygnacyjny budynek wzniesiony na planie prostokąta. Korpus główny nakryty jest mansardowym dachem, niegdyś ozdobionym iglicami. Dziewiętnastoosiowa fasada posiada dekoracje o charakterze eklektycznym i rozczłonkowana jest trzema ryzalitami – dwa skrajne, jednoosiowe ozdobione są boniowaniem, natomiast środkowy balkonem wspartym na figurach atlantów i tympanonem, zwieńczonym niegdyś grupą rzeźbiarską. Wewnątrz (w lokalach mieszkaniowych i na klatkach schodowych) zachowały się liczne elementy zdobnicze (terakotowe posadzki, kominki, żeliwne poręcze schodów, sztukaterie)

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.