Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Owieczkowo
2010, zdjęcie Andrzej M
Miniatura OwieczkowoMiniatura Owieczkowo

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.1497, 19.034

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MMarek Kujawa

Owieczkowo

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:golubsko-dobrzyński
Gmina:Golub-Dobrzyń (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Dwór z przełomu XIX i XX w.
Pierwsza wzmianka o wsi zwanej wówczas Obirzhkaw pochodzi z 1414 r. W tamtym czasie była ona majątkiem służebnym. W 1426 r. wielki mistrz Paweł von Russdorf przekazał ziemię przy jeziorze z prawem do wolnego rybołóstwa niejakiemu Bartłomiejowi Opaczce. Po 1466 r. wieś stała się własnością królewską w starostwie golubskim. W końcu XVIII w. majątek znalazł się w rękach Jana Miliszewskiego. W 2. połowie XIX w. właścicielami majątku byli Niemcy: Ebner, Tiessen, Tidemann oraz Thiele. Obecny dwór wzniesiony został na przełomie XIX i XX w. w otoczeniu parku krajobrazowego. W latach 1913?1926 majątek stanowił własność Adama Leona Michała Schedlin-Czarlińskiego (1870-1956), pochodzącego z zasłużonej dla Pomorza rodziny ziemiańskiej. Ten w 1898 r. ożenił się z Marią Aubracht Prądzyńską herbu Księżyc. Zmarł w Chełmży. Z tego związku pochodziło pięcioro dzieci, a kolejnym właścicielem zapewne był najstarszy syn, Leon Marian (1899-1939), żonaty z Zofią Donimirską z Buchwałdu herbu Browicz. (1904-1985). Z tego związku pochodzą: Jan (ur. w 1931 r.) żonaty z Danutą Kołodziejską, Maria (ur. w 1931 r.) zamężna z Zenonem Jeziornym i Jadwiga (1935-1945).
Cała genealogia rodziny znajduje się tu: http://www.sejm-wielki.pl/b/zi.6.14.probant

Opis

Jest to budynek parterowy, podpiwniczony, nakryty mansardowym dachem, z mieszkaniami w szczytach i piętrową wystawką umieszczoną w dziewięcioosiowej fasadzie. Niesymetryczny układ osi sugeruje, że dwór mógł być w dawnych czasach rozbudowywany. Elewacja ogrodowa akcentowana jest znacznym, parterowym ryzalitem z balkonem, współcześnie przerobionym na oszklony taras, nad którym wznosi się trójkątna wystawka.

Park

Pozostałości parku z XIX w. o pow. około 1,1 ha. Założenie położone jest na płn.-zachodnim krańcu Jeziora Owieczkowskiego.

Inne

Zabudowania gospodarcze i folwarczne z XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Janina Wojtas11 lat temu
Bardzo mnie interesuje do kogo należał ten dwór. Czy ktoś coś wie na temat jego historii?
janka@tvstudio1.pl