Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Lipienek
2010, zdjęcie Andrzej M
Miniatura LipienekMiniatura LipienekMiniatura LipienekMiniatura Lipienek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MMarek KujawaWaldemar Potulny

Lipienek

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:chełmiński
Gmina:Lisewo
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Sklep spożywczy, mieszkania.

Historia

Dwór z XIX w.
Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1277 r., kiedy to wódz Jaćwingów, Skumand zdobył go i spalił. W 1291 r. w drewnianym zamku został wydany przez mistrza krajowego ziemi chełmińskiej Meinharda von Ouerturt przywilej lokacyjny dla miasta Grudziądza. Wieś przez stulecia miała wielu właścicieli. Ośrodkiem zarządu dóbr do XVII w. był tutejszy zamek. Dwór wzniesiony został w 2. poł. XIX w. W tym okresie powstał tu także duży folwark. Po 2 wojnie światowej majątek został znacjonalizowany, a budynek dworu przeznaczono na mieszkania.

Opis

Dwór późnoklasycystyczny, wzniesiony na planie prostokąta, na fundamentach wcześniejszego (piwnice sklepione kolebkowo). Budynek parterowy, dziewięcioosiowy, nakryty dwuspadowym dachem, z symetrycznymi, trójosiowymi wystawkami w fasadzie i elewacji tylnej (północnej). Wejście poprzedzone jest gankiem i wysokimi schodami. Do wschodniego szczytu dobudowana jest parterowa przybudówka.

Park

W otoczeniu dworu znajduje się park krajobrazowy z połowy XIX w. z zachowanym starodrzewem, reprezentowanym przez 23 gatunki drzew, rośnie tu m.in. sosna wejmutka i wiąz górski.

Inne

Pozostałości zamku.
Budynki zespołu folwarcznego z XIX i XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.