Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Ostrowite
2010, zdjęcie Andrzej M
Miniatura OstrowiteMiniatura Ostrowite

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MMaciej Sacha

Ostrowite

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:golubsko-dobrzyński
Gmina:Golub-Dobrzyń (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 449 z 22.11.1984

Stan obecny

Szkoła.

Historia

Budowę pałacu ukończono w 1880 roku. Pierwszym właścicielem był Florian Gołkowski- właściciel tutejszych dóbr od roku 1865. Gospodarował on na 950 hektarach gruntów, położonych w Ostrowitem oraz w sąsiednim Krążnie. Był ponadto właścicielem gorzelni i cegielni. W latach 90-tych XIX wieku nieodpłatnie przekazał grunty pod budowę linii kolejowej Bydgoszcz-Brodnica oraz dworca kolejowego- uroczyste otwarcie odbyło się 1. listopada 1899 roku. W lipcu 1901 roku majątek nabył nieznany z imienia Gościński, który już po trzech miesiącach sprzedał swoje dobra Engelmannowi o 25% drożej. Ten zaś po zaledwie miesiącu zbył majątek Pruskiej Komisji Kolonizacyjnej- również drożej. Od 29. stycznia 1907 roku w pałacu działa szkoła podstawowa. W latach 1907-1908 miejscowi ewangelicy wybudowali w przypałacowym parku kościół wraz z pastorówką- te budynki są na dzień dzisiejszy opuszczone.

Opis

Pałac wybudowany w stylu neoklasycystycznym na planie litery T. Murowany z cegły i kamienia, otynkowany, częściowo podpiwniczony. W związku z przebudową na szkołę w latach 1905-1907 wnętrze zatraciło pierwotny charakter, zachowały się jedynie pojedyńcze detale.

Park

Park dworski z XVIII w. o powierzchni 3,14 ha. Niegdyś ogrodzony ceglanym murem, dziś częściowo zachowanym. Z drzewostanu warto wspomnieć o pięciu pomnikach przyrody- jeden wiąz i cztery lipy.

Inne

Zachowana część budynków gospodarczych- niektóre przebudowane na mieszkania. Na przeciwległym końcu parku dawny kościół ewangelicki.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.