Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Pruska Łąka
2010, zdjęcie Andrzej M
Miniatura Pruska Łąka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Andrzej MMarek Kujawa

Pruska Łąka

Preußisch Lanke

Województwo:kujawsko-pomorskie
Powiat:golubsko-dobrzyński
Gmina:Kowalewo Pomorskie
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Budynek mieszkalny.

Historia

Dwór z k. XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z XV w. W 1403 r. występowała pod nazwą Lanke, pod koniec XV w. jako Preusche Lance, od 1670 r. jako Pruskołąka. Za czasów krzyżackich majątek liczył 35 włók, które należały do komturstwa w Kowalewie. Od 1554 r. wieś należała do Mieszkowskich, Elbanowskich, burmistrza toruńskiego Jana Strofanta. Drogą spadku przeszła na Jana Kretkowskiego, następnie Adama Dąbskiego i Tomasza z Lubrańca Dąbskiego. Następnie Dąbscy wydzierżawili wieś dominikanom toruńskim, a władze pruskie uznały majątek za dobra klasztorne. W latach 1778-1783 osiedliło się tu 18 pruskich rodzin. W 1868 r. wieś liczyła 15 domów mieszkalnych, które zamieszkiwało 179 osób. W 1790 r. właścicielem został ponownie kolejny Dąbski - Stanisław. W latach 1861-1900 majątek należał do rodziny Steinbartów, Emila i jego syna Oskara, w 1900 r. obszar gruntów liczył około 625 ha. Prawdopodobnie właśnie dla Steinbartów wzniesiono tu pod koniec XIX w. obecny, piętrowy dwór. Po 1920 r. gospodarzem majątku został Roman Kenzer. W 1937 r. gospodarstwo było w wysokiej kulturze rolnej, hodowano tu bydło i konie, odstawiano mleko, a w parku prowadzono hodowlę jeleni i danieli. W latach 1939-45 miejscowość nosiła nazwę Preußischlanke. Po wojnie majątek zabrał i znacjonalizował Skarb Państwa Polskiego.

Opis

Dwór piętrowy, wzniesiony na planie prostokąta, nakryty dwuspadowym dachem. W fasadzie po bokach dwie alkierzowe wieże na planie połówek sześciokąta. Elewację ogrodową akcentuje nietypowy ryzalit, wybudowany na podobnym planie, z dostawionymi okrągłymi przybudówkami po bokach.

Park

Park z końca XIX w. o pow. 1,3 ha. Niegdyś liczył zapewne 4 ha, a jego zachodnią granicę wyznaczała droga gruntowa. W północnym narożniku widać też relikty dawnego stawu.

Inne

Kuźnia, mur. k. XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.