Skatalogowanych zabytków: 11284
Zarejestruj się
Miniatura Warszawa - Pałac Branickich (ul. Nowy Świat 18/20)
Zdjęcie Napoleon 2010
Miniatura Warszawa - Pałac Branickich (ul. Nowy Świat 18/20)Miniatura Warszawa - Pałac Branickich (ul. Nowy Świat 18/20)Miniatura Warszawa - Pałac Branickich (ul. Nowy Świat 18/20)Miniatura Warszawa - Pałac Branickich (ul. Nowy Świat 18/20)Miniatura Warszawa - Pałac Branickich (ul. Nowy Świat 18/20)

Lokalizacja

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Roman KatolikJarosław Bochyński

Warszawa - Pałac Branickich (ul. Nowy Świat 18/20)

Dzielnica:Śródmieście
Województwo:mazowieckie
Powiat i gmina:Warszawa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac Branickich ze skrzydłami, nr rej.: 363 z 1.07.1965

Stan obecny

Po zniszczeniach w czasie II wojny światowej pałac został odbudowany w latach 1949–1950. W pierwszych latach po odbudowie mieścił Urząd Stanu Cywilnego dla dzielnicy Śródmieście. Obecnie jest siedzibą Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Historia

Pałac (ul. Nowy Świat 18/20).
Pod koniec XVIII wieku w tym samym miejscu stał inny pałac należący do rodziny Badenich. W roku 1819 budowla była własnością Konstancji Bilickiej. Zespół składał się z murowanego korpusu głównego w głębi posesji, dwóch murowanych oficyn posadowionych od frontu, drewnianej stajni i wozowni oraz jeszcze jednej murowanej oficyny. W roku 1852 założenie należało do Wincenty Lewińskiej a niedługo potem przeszło w posiadanie rodziny Branickich. Ci ostatni postanowili o gruntownej przebudowie pałacu a prace powierzyli architektowi Henrykowi Marconiemu.

Pałac uzyskał formę renesansową i utrzymany został w czystości stylowej. Dwupiętrowy korpus główny posadowiony został na planie odwróconej litery L. Od strony Nowego Światu po obu stronach dziedzińca znajdują się piętrowe pawilony przebudowane z dawnych oficyn. W pawilonie przylegającym do ulicy Smolnej, w jego narożnym pomieszczeniu w roku 1851 wprowadził się zakład apteczny przeniesiony tutaj z Rynku Starego Miasta. Funkcjonujący tu do dziś zachował oryginalne, neogotyckie wyposażenie wnętrza oraz XIX wieczną atmosferę. W roku 1899 pałac przeszedł w posiadanie hr. Ksawerego Branickiego ? właściciela Wilanowa, który na placach za budowlą ufundował kilka wielkich kamienic czynszowych.

W okresie międzywojennym w pałacu miała swoją siedzibę ambasada brytyjska. Okres II wojny światowej przyniósł zabytkowi znaczne zniszczenia. Szczególnie dotknęły one korpusu głównego. Po wojnie pałac został zrekonstruowany celem ulokowania w nim biur Urzędu Stanu Cywilnego. Dziś ma tu swą siedzibę Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Opis


Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.