Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Warszawa - Pałac Szaniawskich
Zdjęcie Napoleon 2010
Miniatura Warszawa - Pałac SzaniawskichMiniatura Warszawa - Pałac SzaniawskichMiniatura Warszawa - Pałac SzaniawskichMiniatura Warszawa - Pałac SzaniawskichMiniatura Warszawa - Pałac SzaniawskichMiniatura Warszawa - Pałac Szaniawskich

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Warszawa - Pałac Szaniawskich

Dzielnica:Śródmieście
Województwo:mazowieckie
Powiat i gmina:Warszawa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac Szaniawskich, nr rej.: 303 z 1.07.1965

Stan obecny

W chwili obecnej (pocz. 2022) Pałac Szaniawskich wraz z sąsiednim Pałacem Branickich przebudowywany jest na ekskluzywny hotel. Będzie to jeden z najlepiej położonych, a także najdroższych hoteli w Warszawie. Ma mieć pięć gwiazdek oraz ok. sto pokoi, w barokowym i lekko nowoczesnym stylu. (jb)

Historia

Na początku XVIII wieku na tej posesji pod numerem hipotecznym 481, należącej do podkomorzego liwskiego - Szaniawskiego, wybudowano pałac. W 1743 jego właścicielem na drodze spadku został Józefat Szaniawski. Od 1770 budynek należał do Konstantego Felicjana Szaniawskiego. Przebudowany w 1782 roku według projektu Stanisława Zawadzkiego[. Później pałac należał do rodziny Ostrowskich. Rodzina ta zleciła w 1812 architektowi Fryderykowi Albertowi Lesselowi przebudowę pałacu w stylu klasycystycznym. W wieku XIX kilkakrotnie zmieniali się właściciele budynku. Wtedy też stał się kamienicą czynszową. Od 1844 właścicielem był Julian Kuzniecow, później rodzina Drac, a następnie Weinsteinów. W latach 1832-1897 w pałacu miała swoją siedzibę księgarnia i skład nut Gustawa Sennewalda. Podczas II wojny światowej pałac został zniszczony. Odbudowano go w 1950 według projektu Borysa Zinserlinga w stylu klasycystycznym. (jb)

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.