Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Warszawa - Pałac Koelichenów
Zdjęcie Napoleon 2010
Miniatura Warszawa - Pałac KoelichenówMiniatura Warszawa - Pałac KoelichenówMiniatura Warszawa - Pałac KoelichenówMiniatura Warszawa - Pałac Koelichenów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Roman KatolikJarosław BochyńskiTadeusz Hieronim ( tedesse ) Rzepka

Warszawa - Pałac Koelichenów

Dzielnica:Włochy
Województwo:mazowieckie
Powiat i gmina:Warszawa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:Pałac Koelichenów, nr rej.: 710 z 1.07.1965

Stan obecny

Z zewnątrz wyremontowany .Oryginalne wyposażenie wnętrz nie dotrwało do naszych czasów, choć można zobaczyć dawną Salę Balową, w której obecnie mieści się czytelnia dla dzieci (w pałacu działa biblioteka). Zachował się częściowo park krajobrazowy ze stawem, obsadzony wieloma gatunkami krajowych i egzotycznych drzew. (2022)

Historia

Powstał w poł. XVII w. dla kanclerza wielkiego koronnego Andrzeja Leszczyńskiego. W 1671 ukrywał się tu Ulryk Werdum, jeden z organizatorów opozycji magnackiej przeciw Korybutowi Wiśniowieckiemu. W 1794 stacjonował tu król Prus Fryderyk Wilhelm II. W 1795 pałac przejął Tadeusz Mostowski na swoją podwarszawską rezydencję i w 1842 ukończono budowę tego neorenesansowego pałacu. W latach 1844-1928 właścicielami była holenderska rodzina Koelichenów, zajmujących się barwieniem tkanin. W 1928 wg planu Zygmunta Słomińskiego miał tu powstać letni ośrodek wypoczynkowy dla Warszawiaków. Ziemie rozparcelowano wg proj. F. Krzywdy, Polkowskiego i mierniczego H. Kotyńskiego. W 1944, po powstaniu mieścił się tu obóz przejściowy, z którego wywożono ludzi o Pruszkowa. Dziś mieści się w nim biblioteka. (jb)

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.