Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Dziwiszów
2012, zdjęcie Eckhard Huth
Miniatura DziwiszówMiniatura Dziwiszów

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.9284, 15.7973

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Eckhard HuthBogdan Adler

Dziwiszów

Berbisdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:jeleniogórski
Gmina:Jeżów Sudecki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny
Obiekt:pałac, nr rej.: 714/J z 23.12.1981
Park:nr rej.: 504/J z 7.12.1977

Stan obecny

Po 1945 roku pałac stał się własnością miejscowego PGR-u, a w latach dziewięćdziesiątych został sprywatyzowany. Obecnie mięści się tu stadnina koni pod nazwą \\\"Jazda Konna - Pałac Dziwiszów\\\" a prowadzi ją pan Dariusz Chmielewski, a sam pałac znajduje się w remoncie .

Historia

Założenie pałacowo - parkowe usytuowane na południowym krańcu wsi. Wieś wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1255, a następnie w 1300 roku jako Berwisdorff. Następne średniowieczne wzmianki są z 1314 i 1398 roku. Czas powstania dworu nie jest znany. Jak większość dworów, istniał prawdopodobnie już w połowie XVI wieku jako dwór obronny otoczony fosą. Pierwsze wzmianki o właścicielach pochodzą jednak dopiero z XVIII wieku. Do 1737 roku wieś należała do rodziny Bakisch. W roku 1738 dobra Górnego i Dolnego Dziwiszowa nabył od Karola von Festenberg Christian Mentzel. W 1765 roku Dziwiszów Dolny należał do radcy handlowego Thommana. W 1786 roku dwór stał się własnością wdowy - pani Thommann z domu Mentzel. W 1886 roku majątek nabył doradca finansowy Bossa i w rękach tej rodziny był do 1922 roku, który stał się własnością Marii von Kramski. Z renesansowego dworu pozostały do dzisiaj sklepienia i mury parteru, o czym świadczy zachowany we wnętrzu profilowany portal, obramienia okien oraz fragmenty dekoracji sgraffitowej. Generalna przebudowa w stylu klasycystycznym i powiększenie całego założenia nastąpiło w 1778 roku. Na miedziorycie z 1781 roku pałac ma zbliżony wygląd do obecnego, nie posiada jeszcze wieży, ale zwieńczony był dwoma facjatkami o bogato rozczłonkowanych szczytach. Elewacje zostały gruntownie przebudowane na początku XIX wieku i wtedy podwyższono mury o mezzanino, a po środku starego skrzydła ustawiono wieżę.

Opis

W chwili obecnej jest to budowla trzykondygnacyjna, związana bezpośrednio z zabudowaniami folwarcznymi. Pośrodku starego skrzydła na dachu zachowała się oktagonalna wieża z ażurową latarnią. W elewacji ogrodowej występuje ryzalit zwieńczony naczółkiem. Wnętrze zachowało częściowo sztukaterie oraz balustradę klatki schodowej. Pałac zbudowany został na niewielkim wzniesieniu. W połowie XIX wieku został założony niewielki park krajobrazowy. Na osi znajdowała się sadzawka z wodotryskiem z klombami , drzewami

Park

Zaniedbany park z k. XVIII, XIX w.

Inne

Pozostałości oficyn.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.