Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Pałac cesarski - Nowy Zamek, ob. Centrum Kultury
Zdjęcie Napoleon 2010
Miniatura Pałac cesarski - Nowy Zamek, ob. Centrum KulturyMiniatura Pałac cesarski - Nowy Zamek, ob. Centrum KulturyMiniatura Pałac cesarski - Nowy Zamek, ob. Centrum KulturyMiniatura Pałac cesarski - Nowy Zamek, ob. Centrum KulturyMiniatura Pałac cesarski - Nowy Zamek, ob. Centrum KulturyMiniatura Pałac cesarski - Nowy Zamek, ob. Centrum Kultury

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Paweł BednarekWaldemar PotulnyJerzy Mrozek

Pałac cesarski - Nowy Zamek, ob. Centrum Kultury

Województwo:wielkopolskie
Powiat i gmina:Poznań
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac, nr rej.: A-213 z 6.03.1979

Stan obecny

Centrum Kultury.

Historia

Monumentalny gmach dawnej rezydencji cesarza Niemiec został wybudowany w l. 1904-10 wg projektu Franza Schwechtena, realizującego - jak się przypuszcza - liczne sugestie cesarza Wilhelma II. Zamek stanowił główny akcent powstałej na początku XX w.tzw. dzielnicy zamkowej, która - w zamyśle twórców - stanowić miała wizytówkę miasta, świadczącą o jego rzekomo germańskim rodowodzie.
W latach międzywojennych zamek był rezydencją prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, część pomieszczeń zajmował Uniwersytet Poznański. W czasie okupacji hitlerowskiej gmach przebudowano jako rezydencję Hitlera; powstało wówczas m.in. paradne wejście od strony ul. Święty Marcin, zlikwidowano kaplicę w wieży i wybudowano na jej południowej ścianie - w miejscu rozebranej absydy - niewielki balkon.
Po kapitulacji Cytadeli 23 lutego 1945 roku w Zamku powstał obóz przejściowy dla jeńców niemieckich, a następnie w kompleksie mieściły się koszary Ludowego Wojska Polskiego.
W okresie powojennym rozważano zburzenie budowli kojarzącej się z okresem zaborów i hitlerowskiej okupacji. Ostatecznie jednak (głównie ze względu na szczupłość środków finansowych) ograniczono się do usunięcia większości symboli nazistowskich i rozebrania uszkodzonej najwyższej kondygnacji wieży zegarowej. W 1962 roku Zamek przemianowany został na Nowy Ratusz i stał się siedzibą Miejskiej Rady Narodowej, a następnie ? Pałacu Kultury. W dniu 6 czerwca 1979 Zamek
Cesarski został wpisany do rejestru zabytków jako dobro kultury. Obecnym gospodarzem i administratorem budowli jest Centrum Kultury \\\"Zamek\\\". W sali tronowej mieści się kino pałacowe, w niektórych apartamentach funkcjonują galerie sztuki, Teatr Animacji, w piwnicach i podziemiach znajdują się puby, kluby muzyczne i restauracje. Na dziedzińcu wewnętrznym w sezonie letnim często odbywają się koncerty i projekcje filmowe. Drugie piętro do dziś pozostaje niezagospodarowane. Rozważana jest odbudowa zniszczonej części wieży.

tekst: Paweł Bednarek 2011

Inne

Zdjęcia z 2018 r dzięki uprzejmości pani Tereni.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 5 lat i 7 miesięcy temu
dawna Krolewska Dzielnica zaborcy z PRUS-Niemcy ,ktory mysleli ze zostanie tutaj na wieli. My Poznaniacy nazywamy to Centrum Kultury Zamek ....Pozdrawiam Jurka karol .