Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Łódź - Pałac Edwarda Kerna
zdjęcie Viola Czyżewska 2010
Miniatura Łódź - Pałac Edwarda KernaMiniatura Łódź - Pałac Edwarda KernaMiniatura Łódź - Pałac Edwarda KernaMiniatura Łódź - Pałac Edwarda Kerna

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Łódź - Pałac Edwarda Kerna

Pałac Ewalda Kerna

Adres:ul. Piotrkowska 179, Łódź (Pałac Ewalda Kerna )
Województwo:łódzkie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac Edwarda Kerna, nr rej.: A/76 z 20.01.1971

Stan obecny

Od 1960 roku w budynku mieściła się biblioteka pedagogiczna, a następnie siedziba oddziału łódzkiego Polskiej Akademii Nauk i Łódzkiego Towarzystwa Naukowego.

Historia

Ewald Kern łodzianin pochodzenia austriackiego, był właścicielem drugiej co do wielkości w Łodzi[ odlewni żelaza i fabryki maszyn, wytwarzającej mechaniczne krosna tkackie. W latach 1896–1898 wybudował, według projektu Franciszka Chełmińskiego, eklektyczny pałac nawiązujący do architektury renesansowej z detalami klasycystycznymi.
W wyniku kłopotów finansowych Ewald Kern sprzedał pałac na licytacji w 1903 roku i od tamtej pory budynek kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W 1930 roku kupiło go Powszechne Towarzystwo Handlowo-Przemysłowe Freda Greenwooda.

Opis

Kamienica jest jednopiętrowym budynkiem z tremplem i przylegającą doń od strony południowej oficyną. Cokół domu oblicowany został zielonym granitem. Parter jest boniowany rustykalnie z oknami zamkniętymi półkoliście, zwieńczonymi dekoracją festonową. Na osi bocznej usytuowana jest brama przejazdowa z głównym wejściem do budynku prowadzącym do klatki schodowej. Pomiędzy parterem a pierwszym piętrem biegnie meander. Okna pierwszego piętra są prostokątne zwieńczone trójkątnymi tympanonami wypełnionymi dekoracją. Okna poszerzone zostały lizenami. Dach od frontu jest zasłonięty ażurową attyką, a poniżej znajduje się gzyms z kimationem jońskim[. Pomiędzy oknami trempla są płaskorzeźby z ornamentem gałązkowym. Okno klatki schodowej wypełnia witraż o przedstawieniu alegorycznym z symbolami przemysłu, handlu oraz drukarstwa. Wnętrza o wystroju stylowym różnym zostały luksusowo wyposażone.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.