Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Łódź - Pałac Maksymiliana Goldferdera
zdjęcie Viola Czyżewska 2010
Miniatura Łódź - Pałac Maksymiliana GoldferderaMiniatura Łódź - Pałac Maksymiliana Goldferdera

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerJarosław Bochyński

Łódź - Pałac Maksymiliana Goldferdera

Adres:ul. Piotrkowska 77, Łódź
Województwo:łódzkie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:pałac Maksymiliana Goldferdera, nr rej.: 4/34/66 z 18.03.1966

Stan obecny

Pałacowy budynek Goldferdera został nabyty przez Towarzystwo Łódzkich Wąskotorowych Kolei Dojazdowych. Po wojnie obiekt zajął Miejski Zakład Komunikacyjny.
W 1958r. MZK oddał parter, piętro frontowego budynku i część korytarza w użytkowanie Zrzeszeniu Studentów Polskich.
W czasach wpływów studenckich zaistniał Klub „Siódemki”, do którego przybywali artyści i filmowcy. Bywali tutaj m.in. Krzysztof Komeda i Roman Polański. 
W 1998 r. rozpoczęła się renowacja zgodnie zasadami konserwatorskimi. Właściciele Klubu „Siódemki”, państwo Wysoccy, na najwyższym z pięter stworzyli Klub Spadkobierców – pięć ekskluzywnych sal restauracyjnych z wystrojem z epoki Łodzi fabrykanckiej.
Po okresie renowacji wnętrza na pierwszym piętrze odzyskały klimat dawnych lat. Artystyczny kunszt wykonany pod nadzorem konserwatorskim wzbogacił salony w dzieła sztuki sztukatorskiej i malarskiej, przenosząc odwiedzających do innej epoki.
Współcześnie we wnętrzach restauracji odbywają się również kameralne koncerty.

Historia

Maksymilian Goldferder, bankier z Warszawy zakupił w 1889 r. działkę z drewnianą zabudową od Adolfa i Otylii Otto. W 1891 r. przystąpił do budowy rezydencji zaprojektowanej przez Hilarego Majewskiego z przeznaczeniem na działalność bankową i mieszkalną. 
Świetność firmy i rezydencji trwała do 1923 r., kiedy to Goldferder zmarł.

Opis

Dom bankowy Maksymiliana Goldferdera, łączył funkcje mieszkalne z działalnością bankową. Na parterze znajdował się kantor, na piętrze natomiast część mieszkalna z bogatym wystrojem. 
Fasada budynku zdobiona na wzór włoskiego renesansu: boniowania w tynku, półkoliste, konchowe naczółki nad oknami, częściowo złocone sztukaterie, klasyczne półkolumny, wszystko to dla podkreślenia zasobności bankiera. 

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.