Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Łódź - Pałac Edwarda Herbsta
zdjęcie Viola Czyżewska 2011
Miniatura Łódź - Pałac Edwarda HerbstaMiniatura Łódź - Pałac Edwarda HerbstaMiniatura Łódź - Pałac Edwarda HerbstaMiniatura Łódź - Pałac Edwarda HerbstaMiniatura Łódź - Pałac Edwarda HerbstaMiniatura Łódź - Pałac Edwarda HerbstaMiniatura Łódź - Pałac Edwarda Herbsta

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan Adler

Łódź - Pałac Edwarda Herbsta

Adres:ul. Przędzalniana 72, Łódź
Województwo:łódzkie
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Po 2WŚ folwark z pałacem Herbstów pełnił funkcję Centrum Szkolenia Personelu do Żłobków Dziecięcych , następnie - Spółdzielni produkującej bombki choinkowe , aż w 1976r. stał się zasobem Oddziału Muzeum Sztuki w Łodzi . Obiekt przeszedł remonty i rekonstrukcje - które przywróciły go do świetnośći .

Historia

Składnik kompleksu fabryczno-mieszkalnego Księży Młyn .
Pałac - rezydencja rodziny Edwarda Herbsta i jego żony - córki Karola Scheiblera - Matyldy . Edward Herbst był majstrem w fabryce Scheiblera , następnie zarządcą - dyrektorem przedsiębiorstwa , a po ślubie z Matyldą - współwłaścicielem fabryki . Herbst wraz z dziedzicami majątku Karola Scheiblera I oraz Gerorgiem Kramst założył spółkę akcyjną , był mecenasem gazety "Dziennik Łódzki" , oraz prezesem Banku Handlowego . W Sopocie z willi letniskowej utworzył wieloobiektową rezydencję w której zamieszkał od 1919r.
Edward Herbst był również zaangażowany w budowę cerkwi Św. Aleksandra Newskiego w Łodzi , kościoła "Gwiazda Morza" w Sopocie , hotelu "Werminghoff" w Sopocie . W uznaniu zasług - kilkakrotnie odznaczany orderami .
W willi Herbstów w Łodzi od 1919r do 1941 zamieszkiwał ich syn - Leon z żoną .

Opis

 Budynek wzniesiony prawdopodobnie w/g projektu Hilarego Majewskiego w latach 1875-1877 w pobliżu rzeczki Jasień i utworzonego na niej stawu , jest dwukondygnacyjny, neorenesansowy, na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, nakryty czterospadowym dachem z belwederem.
W 1877 r. do willi, od strony wschodniej, dobudowano salę balową, a z kolei do niej, od strony północnej, oficynę gospodarczą na rzucie prostokąta, z bocznymi skrzydłami. Drugi budynek gospodarczy, mieszczący stajnię i powozownię, zaprojektowany przez innego łódzkiego architekta - Adolfa Zeligsona (Seligsona) - powstał w 1893.

Inne

Pałąc wchodzi w skład dużego kompleksu fabryczno-mieszkalnego zwanego Księży Młyn pod nr rej.: A-44 z 20.01.1971 oraz A-361 z 14.12.1995:


- rezydencja Edwarda Herbsta, ob. muzeum, ul. Przędzalniana 72, 1875:
- pałac
- kordegarda z ogrodzeniem
- oficyna
- stajnia z wozownią
- ogród

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.