Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Sosnowiec - Środulka
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2009
Miniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - ŚrodulkaMiniatura Sosnowiec - Środulka

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Sosnowiec - Środulka
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaRadosław SroczyńskiJerzy MrozekTomek MalikGREGORIUS ...

Sosnowiec - Środulka

Województwo:śląskie
Powiat i gmina:Sosnowiec
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy Schöna, XIX/XX w., nr rej.: A-1241 z 10.04.1980:

Stan obecny

Muzeum w Sosnowcu

Historia

Pałac z 1885 r.
W latach 70-tych XIX w. Sosnowiec stał się miastem szybkiego rozwoju przemysłu, a zwłaszcza włókiennictwa. W krótkim czasie majątków dorobili się Heinrich Dietl i bracia Schoen. Elementem manifestacji bogactwa stała się olśniewająca przepychem rezydencja. Pałac był pierwszą rezydencją potentatów włókienniczych, braci Ernsta, Franza, Romana i Brunona Schoenów. Do Sosnowca przybyli oni w 1875 r. i kilka lat później przystąpili do budowy pałacu, wg projektu nieznanego niemieckiego architekta. Po 2 wojnie światowej w pałacu umieszczono przedszkole i mieszkania. W poł. lat 60-tych został wyremontowany z przeznaczeniem na muzeum.

Opis

Pałac neobarokowy. Budynek piętrowy na planie zbliżonym do kwadratu, z elewacją ogrodową ujętą parą wieżyczek narożnych i dodatkową wieżą klatki schodowej w narożniku fasady. Osią budynku był ciągnący się przez wszystkie kondygnacje hol, oświetlony górnym światłem. Wokół niego rozmieszczono pomieszczenia - na parterze reprezentacyjne, a na piętrze mieszkalne. Największym pomieszczeniem była sala balowa otwarta szerokimi oknami na taras . Do elewacji ogrodowej przylegała ogromna oranżeria. Pałac był wielokrotnie przekształcany. Jeszcze w okresie międzywojennym właściciele dokonali jego modernizacji z przekształceniem elewacji, rozbiórką ogrodu zimowego i zmianami w układzie wnętrz.

Park

Park z 1885 r. o pow. 5,6ha., zaprojektowany w stylu neoromantycznym wokół zespołu pałaców Schoena i Wilhelma. Niegdyś znacznie większy, ograniczony od strony płd. zabudowaniami fabrycznymi, od płn. drogą szybkiego ruchu, na wsch. przylega do ul. Chemicznej, a od strony zach. sąsiaduje z ogródkami działkowymi. Został ukształtowany w typie pretzelgarten, który charakteryzował się sinunosoidalnym układem alei i przenikających się wnętrz parkowych. W 1901 r. powstał domek ogrodnika, a także szklarnie. Większość tych elementów parku, w tym XIX-wieczny układ alei, uległa zniszczeniu. Staw, który stanowił główny element założenia, zlikwidowano po 1945 r.

Inne

Budynek gospodarczy z pocz. XX w.
Dom ogrodnika z końca XIX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011
Autorem zdjęcia z 2017r, jest Robert W Kapturze, dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 9 miesięcy temu
Czesto bywam w tym palacu...Przyciaga swoja architektura jak i licznymi stalymi ale i czasowymi ekspozycjami... a komu przyjdzie ochota na wziecie slubu w palacowej atmosferze ten rowniez znajdze ze smakiem wykreowana sale slubow. W piwnicach palacowych miesci sie gustownie i elegancko urzadzona restauracja :)...