Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Paweł BednarekJacek Tracz

Gdańsk Oliwa - Dwór I Monbrillant (ul. Polanki 125)

Dzielnica:Oliwa
Województwo:pomorskie
Powiat i gmina:Gdańsk
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworu I ?Monbrillant?, XVIII-XIX w., nr rej.: 16 z 15.11.1947

Historia

Dwór z XVIII w.
Pierwsza wzmianka o tej posiadłości pochodzi z 1642 (1647?) roku, kiedy to Simon Schlep zakupił (za zgodą klasztoru oliwskiego) grunt od kowala Mertena Kulika.
Gdy posiadłość była własnościš rodu Engelke (od roku 1654) powstał parterowy dworek i ogród. Kolejnymi właścicielami posesji byli (od 1721 roku) Beniamin, a po nim Jan Gotfryd Walter. Zapewne wtedy wzniesiono murowany dwór, a ogród zamieniono w park. W 1740 roku posiadłość odkupił Ernest Gottlieb Dorne (może wtedy powstał nowy budynek dworu), a od końca XVIII do połowy XIX wieku należała do burmistrza Jaochima Wilhelma Weickmanna i jego rodziny.
Od połowy XIX wieku kolejni właściciele posesji to kolejno: Beata i Filip Hirsch; Max Jaguet; Wilhelm Martens; Alojzy Hoechrel; rodzina Mutzenbecher;
Gdy właścicielem był Horst Wunzig (od 1929) gościło we dworze Niemieckie Towarzystwo Strzeleckie.
Obecnie posesja jest własnością Lasów Państwowych. Zachowały się: klasycystyczny dworek z końca XVIII w., oficyna - mansardowy budynek z XVIII w., klasycystyczny pawilon ogrodowy oraz stawki w założeniu parkowym.

Do II wojny światowej Dwór nosił nazwę Monbrillant, Po wojnie Komisja Ustalania Nazw Miejscowych zaproponowała nazwę Biała Górka i taka nazwa została urzędowo zatwierdzona, choć zapewne większość mieszkańców Oliwy nie tylko jej nie używa, lecz może nawet nie zna.

Od ulicy Polanki do dworu prowadzi stroma alejka lipowa wzdłuż parku. klasycystyczny w bryle główny budynek zespołu dworskiego pochodzi z XVIII wieku, był jednak później przebudowywany. Po północnej stronie pałacyku znajduje się pochodzšcy z XVIII wieku piętrowy budynek oficyny z przylegajšcym parterowym skrzydłem przykrytym mansardowym dachem. Zachował się także pawilonik ogrodowy

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.