Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiJacek Tracz

Gdańsk Oliwa - Dwór Ludolphine (ul. Czyżewskiego 29)

Dzielnica:Oliwa
Województwo:pomorskie
Powiat i gmina:Gdańsk
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski ?Ludolphine?, XIX-XX w., nr rej.: 851 z 12.10.1981

Historia

Dwór z założeniem parkowym, nieopodal istniejącej dawniej cegielni należał od 1877 roku do rodziny Braune, a od 1922 roku do Roberta von Kolkow. Dworek został wtedy rozbudowany. W tym samym czasie powstał pawilonik przy wjeździe na posesję. Część majątku została przyłączona do sąsiedniej posesji Stawowie (Hochwasser - obecnie w granicach Sopotu).

Tuż przed wojną w dworku znalazł swoją siedzibę Ewangelicki Związek Diakonisek. W 1957 roku posesja przeszła na własność Skarbu Państwa. W części parku założono ogródki szkolne i inspekty na użytek Zasadniczej Szkoły Terenów Zieleni (obecnie: Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych im. Władysława Szafera). Budynki dworu po renowacji zostały przekazane Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego (obecnie AWFiS).

Opis

Główny korpus pałacu zwieńcza sześcioboczna, czterokondygnacyjna wieża. Spadzisty dach wzbogacony jest symetrycznie rozmieszczonymi pionowymi oknami rozświetlającymi poddasze. Część centralna gmachu wysunięta ku przodowi tworzy ryzalit wraz z tarasem. Do głównego budynku przylega dawna kaplica, dzisiejsze pomieszczenie katalogiem centralnym. Główne wejście prowadzi do sieni z elementami dawnego wystroju. Szczególną uwagę wzbudzają wspaniałe stylowe schody, charakterystyczne dla dworków sprzed lat. Na dawną posiadłość składały się także zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Dziś są one siedzibą AZS AWFiS Gdańsk, oraz klubu ?Trops?. Na jednym z budynków zachowała się drewniana wieżyczka zegarowa. Na dworek składa się kilka eklektycznych budynków. Część wschodnia, w której mieści się biblioteka AWFiS składa się z dwóch prostopadłych skrzydeł nad którymi wznosi się nakryta wielokątnym dachem wieża. Dawne budynki gospodarcze znajdują się w głębi, po południowo-wschodniej stronie posiadłości. W tej części dworku mieści się klub studencki TROPS, a w skrzydle południowym Katedra Medycyny Sportowej AWFiS.

Park

Wokół dworu nadal można dostrzec ślady dawnego parku, podzielonego pomiędzy AWFiS i szkołę. W części szkolnej do dnia dzisiejszego zachowały się nieduże stawy zdobiące park.

Inne

Oficyna.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.