Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się
Miniatura Zawady

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Zawady

Lokalizacja

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Ewa Duczymińska

Zawady

Województwo:mazowieckie
Powiat:mławski
Gmina:Dzierzgowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1 poł. XIX w. nr rej.: A-145 z 12.04.1962

Stan obecny

Pozostałości.
Fragmenty schodów i fundamentów, reszta zrównana z ziemią. Rozebrano go, a z cegieł powstał budynek typu barak, w którym przez jakiś czas była wiejska szkoła.

Historia

Wiemy, jak wyglądał dwór w Zawadach, zbudowany w 1906 r. z projektu technicznego Stanisława Filipowskiego, absolwenta szkoły inżynierskiej w Petersburgu. Wytrzymał ów projekt próbę czasu, bo był wykonany nie na papierze, ale na jedwabiu chińskim.
Właścicielem był Józef Duczymiński, syn Ludwika Rajmunda Duczymińskiego. Niestety dworu już dawno nie ma, przestał istnieć po II wojnie światowej.

Opis

Dwór był obszerny, wybudowany na miejscu dawnego. Plan domu był w kształcie litery T.
Miał cechy neogotyku i neorenesansu, jego ściany były oblicowane wypaloną na ciemno cegłą kontrastującą z boniowanymi narożnikami i obramieniami okien wykonanymi z kremowego tynku.
Dwór był parterowy, częściowo podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem, po prawej stronie miał zryzalitowaną część piętrową zwieńczoną trójkątnym szczytem, a mniej więcej po środku elewacji frontowej ryzalit, mieszczący główne wejście poprzedzone schodami. Dwuspadowe dachy były pokryte dachówką. Dwór miał własną instalację wodociągową i kanalizacyjną. Wodę pompowano ze studni pompą ręczną do rezerwuaru na poddaszu, skąd spływała do kranów. Dom był ogrzewany kaflowymi piecami znajdującymi się w poszczególnych wnętrzach, oświetlenie zapewniały lampy naftowe.

tekst - Ewa Duczymińska 2010

Park

Wokół domu znajdował się park ze starodrzewem i ogród. Drzewa, niestety wycięto, a zamiast ogrodu jest pole ziemniaków.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.