Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Parnowo
Zdjęcie Joker2 2009
Miniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura ParnowoMiniatura Parnowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Parnowo
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Justyna TukajskaGREGORIUS ...Joanna Kwoka

Parnowo

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:koszaliński
Gmina:Biesiekierz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 1120 z 6.10.1980

Stan obecny

Hotel.

Historia

Pałac z XIX w.
Majątek rycerski Parnowo od XIV wieku znajdował się w posiadaniu rodziny von Heydebreck. W ciągu kilku stuleci majątek został podzielony, bez wątpienia według będącego w zwyczaju sposobu, na kilku dziedziców. Do XVIII wieku zachowało się pięć części. Dopiero w 1804 r. majątek został ponownie połączony i trafił do rodziny podporucznika Christiana von Heydebreck. Pałac zbudowano dla jego rodziny w pierwszej połowie XIX wieku. Dwór jest trzykondygnacyjny, posiada czterokondygnacyjną wieżę z tarasem widokowym. Elewacja pierwotnie dekorowana była wykonanym w tynku boniowaniem oraz malowana na biało. W tym czasie powstał również park krajobrazowy o powierzchni 8 ha. Ostatnim niemieckim właścicielem był Albrecht von Kameke. Obecni właściciele majątku przywrócili świetność Pałacu Parkowego i parku.

Opis

Pałac usytuowany jest bezpośrednio nad brzegiem jeziora Parnowskiego, otoczony XIX-wiecznym zabytkowym parkiem krajobrazowym. Obok pałacu znajduje się zabytkowy spichlerz z wieżyczką z końca XIX wieku.

Park

Park z 2 poł. XIX w.

Inne

palac-parnowo.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.