Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Sulechówko
Zdjęcie Napoleon 2011

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Sulechówko
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Sulechówko

Soltikow, Klein Soltikow

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:sławieński
Gmina:Malechowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z poł. XIX w., nr rej.: 943 z 15.02.1977

Stan obecny

Nie istnieje.
Teren prawdopodobnie pod zarządem J.S.T.

Historia

Pałac z 1. poł. XIX w.
Sulechówko to wieś będąca częścią dawnej, dużej wsi Sulechowo (Soltikow), obecnie leżącej od niej ok. jednego kilometra na wschód. Obie wsi znajdują się w odległości ok. 15 km na płd.-zachód od Sławna. Pierwsza wzmianka o Sulechowie pochodzi już z 1267 r. Jej posiadaczami były rody von Virchewitz, von Schlieffen i von Ramel. Pod koniec XVIII w. S. dzieliło się na dwa działy: należący do Schlieffenów z Sulechówka i drugi, należący do Kleistów z Niemicy.
Obecny podział na dwie różne wsie wziął się stąd, że już pod koniec średniowiecza S. podzielono na części, tzw. "wielką" i "małą". Na XIX-wiecznych mapach figuruje jeszcze Sulechowo jako całość, stąd rycina Rudolfa Muchowa p.t. "pałac w Sulechowie", choć obecne Sulechowo żadnego pałacu nie posiada.
Opisywaną majętność w Sulechówku założył pod koniec XVIII w. Hans von Schlieffen. W rękach tej rodziny wieś (obie jej części) pozostawała do 1945 r. Pod koniec XVIII w. oprócz folwarku we wsi wznosił się kościół (wybudowany już pod k. średniowiecza), była karczma, kuźnia, 2 gospodarstwa chłopskie i 4 należące do zagrodników. W XIX w. w części zwanej Klein Soltikow zasadniczo nie powstawały nowe gospodarstwa rolne, ale mieszkały tu (oprócz właścicieli i zarządców) takie rodziny jak: Barz, Raasch, Schweder, Weiher i Zülke. W tymże stuleciu na miejscu starego kościoła wybudowano nową świątynię ceglaną, a cmentarz (o rodowodzie średniowiecznym) rozbudowano w kier. południowym. Opisywany pałac wzniesiony został w 1840 r., jednocześnie wokół niego założony został park krajobrazowy. W południowej części wsi Klein S. wybudowano mauzoleum, według projektu Karla Friedricha Schinkla. Budynek ten stał się zarazem grobowcem rodowym rodziny von Schlieffen. Dobra w 1928 r. miały 797, a w 1939 r. 914 ha obszaru. Po wojnie Rosjanie zniszczyli pałac. W późniejszym okresie w ruinę popadły także pozostałe zabudowania dawnego majątku. Zniszczeniu uległ również cmentarz i mauzoleum.
Źródła:
Jan Sroka "Słownik historyczny wsi powiatu sławieńskiego", Sławno 2014;
Gedbas Genealogy;
Jan Sroka "Powiat sławieński w malarstwie i grafice, Kreis Schlawe in Malerei und Grafik" Sławno 2016
Zdjęcie archiwalne: Rudolf Muchow, Pałac w Sulechowie, litografia, 1924
Geoportal;
Mapster:
6972 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wsch. (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- plik mapy: 1765_Zirchow_agronomische_1897.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Nieistniejący pałac wznosił się w płn.-wschodniej części parku i wybudowany był dłuższą osią w kier. N-S. Pałac piętrowy, z mezzaninem, nakryty łagodnie opadającymi dachami, od str. wschodniej posiadał nieznaczny ryzalit poprzedzony werandą, zaś od północy trójkondygnacyjną wieżę. Pozostaje do ustalenia, która z elewacji była fasadą, gdyż podjazd dochodził do budynku od str. zachodniej.

Park

Pozostałości parku z 1. poł. XIX w. o pow. 5,3 ha, zachowane w granicach sprzed 1945 r.

Inne

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.