Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Strzepowo
Zdjęcie GREGORIUS ...
Miniatura StrzepowoMiniatura StrzepowoMiniatura StrzepowoMiniatura StrzepowoMiniatura StrzepowoMiniatura StrzepowoMiniatura StrzepowoMiniatura StrzepowoMiniatura StrzepowoMiniatura StrzepowoMiniatura StrzepowoMiniatura Strzepowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Strzepowo
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tymoteusz SłowikowskiGREGORIUS ...Joanna Kwoka

Strzepowo

Strippow

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:koszaliński
Gmina:Będzino
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: A-425 z 12.03.1977 i z 28.05.1995
Park:958/77

Stan obecny

W ruinie. W trakcie odbudowy.

Historia

Pałac z 2 poł. XIX w.

Opis

Budynek neobarokowy. Nad wejściem herb rodziny von Blankenburg. We wnętrzach zachowała się część dawnego wystroju.

Park

Park pałacowy z XIX w. o pow. 3,8 ha.
Informacje pochodzą z książki / Parki i Ogrody Zabytkowe w Polsce - Stan 1991 rok /

Inne

Folwark

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Hrabina R.rok i 8 miesięcy temu
Piętrowy neobarokowy XIX-wieczny pałac w Strzepowie dziś to tylko ruiny ukryte w zaroślach, które są wynikiem powojennej „okupacji” rosyjskiej  ;) , w pałacu mieściły się biura gospodarstwa rolnego skarbu państwa.

Pałac był okazały co potwierdza archiwalne zdjęcie z 1909 roku i smutne to bardzo, że coraz bardziej niszczeje a stan jego pogarsza się z roku na rok.

Do 1788 roku było to lenno rodu von Kamecke, później właścicielem był proboszcz  Wissama. Ostatnimi właścicielami pałacu  była rodzina von Blankenburg. Nad wejściem widnieje jeszcze ich dość dobrze zachowany  herb (głowa kozła i pelikan), a na tyłach pałacu widać pozostałości po niewielkim parku naturalistycznym.


GREGORIUS ...rok i 8 miesięcy temu
Jesli zas chodzi o obecny wspomniany stan "w trakcie odbudowy" to musze niestety wszystkich rozczarowac...Palac jest walaca sie ruina, bez nawet sladu jakichkolwiek prac zabezpieczajacych, nie wspominajac o rewitalizacji. Rzecz jasna wspomniany wystroj nie zachowal sie i watpie, ze istnial, bo i wnetrza po prostu nie istnieja, poza sterczacymi scianami...Wszystko co widac z zabudowan obiektu odzwierciedlaja moje zdjecia sprzed miesiaca. Cud, ze portal ze wspomnianym przez Hrabine herbem ostal sie jeszcze...choc sciana ma juz dosc spory odchyl. Zdjecie archiwalne ukazuje cala majestatycznosc palacu...