Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał ZielińskiAndrzej Krawczyk

Stare Resko

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:świdwiński
Gmina:Połczyn-Zdrój
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII-XX w., nr rej.: 1167 z 6.06.1983

Stan obecny

W 1995 Państwo Ewa i Andrzej Krawczyk z Pobliskiego Połczyna Zdroju zakupili były zrujnowany PGR. W ciągu 2 lat odrestaurowali budynek dworu oraz przyległe budynki gospodarcze. W 1997 r pierwsi goście odwiedzili nowopowstały ośrodek rekreacyjny Dwór 50 Dębów. Do 2008 r prowadzili tam dobrze prosperującą działalność gospodarczą. W 2008 r nowym właścicielem nieruchomości stała się 50 Dębów sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie powiązana z kapitałem belgijskim .Obecnie zabytkowy zespół dworsko parkowy jest niedostępny dla zwiedzających.

Historia

Dwór ziemiański powstały w 1921 r . Jego XVIII wieczny szachulcowy poprzednik spalił się od uderzenia pioruna . Rodzina Spilller zamówiła u architekta Steinmetza z Berlina projekt nowego domu. Zażyczyli sobie budowlę w nieco archaicznym w tych czasach stylu barokowym . 1853 r- słynny na stałe zamieszkały w Paryżu kompozytor Fridrich von Flotow kupuje kolejny majątek Ritzig czyli Stare Resko. 1874 r -rodzina Spiller ze Szczecina staje się właścicielem posiadłości Ritzig. !945 r - tuż przed wysiedleniem umiera ostatni niemiecki właściciel Starego Reska.


Opis

Budynek z mansardowym dachem i oszkloną werandą. W środku zachowana część oryginalnych sztukaterii . Dobrze zachowana odrestaurowana biblioteka .Większość podług i stolarki okiennej i drzwiowej dobrze zachowane.

Park

Park z 2 poł. XIX w. .Pięknie położony na cyplu jeziora Resko .W parku ok. 50 dębów , najstarsze 350 lat.

Inne

2 budynki gospodarcze.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marek Kujawa2 lata i 9 miesięcy temu
Ale skoro widzimy ten wpis, to chyba się daje?