Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Pustków Żurawski
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Pustków ŻurawskiMiniatura Pustków ŻurawskiMiniatura Pustków Żurawski

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.9588, 16.867

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Anita PBogdan Adler

Pustków Żurawski

Hubertushof

Województwo:dolnośląskie
Powiat:wrocławski
Gmina:Kobierzyce
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z końca XIX w., nr rej.: 390/W z 4.08.1977

Stan obecny

Po 2WŚ w pałacu mieściła się siedziba zarządu i administracja Cukrowni \\\"Pustków\\\" , następnie w latach 2007 - 2014 - przedszkole samorządowe . Obecnie pałac ma właściciela - który wyremontował dach i powoli stąpa po ścieżkach remontu zabytku ... Pałac został szczelnie ogrodzony - niedostępny ... Cukrowni już nie ma ! Jedna z pierwszych w Polsce cukrowni produkujących cukier krystaliczny - nie była w Rejestrze Zabytków .. Wyburzona całkowicie - pozostały na pamiątkę 2 olbrzymie kominy na gruzowisku ....

Historia

Pałac powstał w latach 1869 - 1870 dla Carla Christiana Naehrich. 
W 1847 r. był on założycielem istniejącej obok cukrowni. 
Zmarł w 1877 r. Spadkobiercy - rodzina Naehrich kontynuowała wizję Carla Christiana aż do 1945r. - zamieszkiwała pałac a cukrownia nadal się rozwijała przerabiając np.: w roku 1888 ok. 550 t. buraków na dobę. 

Opis

Powierzchnia użytkowa budynku pałacu wynosi 1155 m2. Budynek pałacu to obiekt murowany z cegieł pełnych, trzykondygnacyjny, całkowicie podpiwniczony, ze strychem na poddaszu o dwuspadowym mansardowym dachu konstrukcji drewnianej, krytym dachówką ceramiczną a karpiówką w koronkę. Pałac posiada wieżę główną, zegarową oraz trzy wieżyczki boczne, kryte blachą miedzianą cynkowaną. Tynki zewnętrzne cementowo - wapienne gładkie. Stropy nad piwnicą sklepieniowe, ceglane, pozostałe drewniane, belkowe.
Wewnętrzna komunikacja budynku odbywa się poprzez trzy drewniane klatki schodowe. Centralnie położona reprezentacyjna klatka schodowa, prowadzi z holu na parterze na pierwsze piętro, pozostałe dwie boczne klatki schodowe komunikują wszystkie kondygnacje. Drugie piętro dostępne jest z dwóch bocznych klatek. Okna drewniane skrzydłowe, drzwi płycinowe. Podłogi z desek, posadzki z terakoty. Pałac ma kilka łazienek w marmurze
W auli dwukondygnacyjnej położonej w lewym skrzydle pałacu, znajduje się sztukateria na ścianach i sufitach oraz drewniane wykończenie antresoli. Z auli jest wyjście na taras południowy, od strony parku.
Wejście główne do budynku znajduje się od ulicy Kolejowej, od strony północnej, pod dużym tarasem, opartym na dwóch kolumnach, dostępnym z pomieszczeń na pierwszym piętrze .

Park

Założenie parkowe niczym nie wyróżniające się - obecnie nadal zaniedbane ...

Inne

Za pałacem znajdowała się dawna cukrownia Naehrichów

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.