Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Ostrowiec
Zdjęcie Napoleon 2011
Miniatura OstrowiecMiniatura OstrowiecMiniatura OstrowiecMiniatura Ostrowiec

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Ostrowiec

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawaryszard sawicki

Ostrowiec

Wusterwitz

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:sławieński
Gmina:Malechowo
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z XVIII w., nr rej.: 160 z 15.10.1958

Stan obecny

Właścicielem jest AGROTERM Sp.z.o.o

Historia

Pałac z pocz. XVIII w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z poł. XIV w. W XV w. była własnością rodziny von Ramel, w poł. XVII w. von Below, a następnie von Podewils. Pierwszy murowany dwór powstał tu już w XVII w. i na jego fundamentach w końcu XVII w. wzniesiono kolejną, zachowaną częściowo do dziś rezydencję. Był to piętrowy dwór o dwutraktowym układzie wnętrz. W ostatniej ćwierci XVIII w. we wsi oprócz folwarku głównego i trzech poza obrębem wsi, znajdowało się 13 gospodarstw chłopskich, 2 zagrodnicze i 16 kolonistów. Wieś liczyła 32 domy, była tam też karczma i kuźnia. W 1858 r. majątek kupił Oskar Schimmelpfennig, a następnie pod koniec XIX w. nabył go książe Heinrich von Pless z Górnego Śląska. W 1928 r. był w rękach Heinricha von Stenzel, po czym nabył go Horst von Wolff, poległy w Rosji w 1941 r. Jego żoną była Urszula z domu Görlitz. W 1928 r. majątek liczył 641ha gruntów. We wsi znajdowały się ponadto dwa małe majątki: jeden liczący 23ha należał do Paula Klatta, drugi liczący 30ha ziemi był własnością Johanna Villbrandta. Po 2 wojnie światowej majątek przejął Skarb Państwa Polskiego, a użytkownikiem zostało PGR. Pałac przeszedł gruntowny remont w latach 1975-76 i obecnie mieszka w nim aktualny niemiecki właściciel.

Opis

Pałac barokowy. Budynek piętrowy wzniesiony na rzucie litery \\\"L\\\", zestawiony ze starszej i nowszej części, zlicowanych ze sobą w linii fasady. Do obrysu prostokąta dopełnia je drewniana weranda wstawiona od tyłu w narożnik pomiędzy częściami murowanymi. Układ wnętrz dwutraktowy, nieregularny. Fasadą zwrócony jest na zachód. Jej dzisiejszy jednolity kształt to efekt XIX - wiecznej rozbudowy, ale pod wzgl. formalnym utrzymany został jej XVII - wieczny charakter. Jest 12 -osiowa, rozczłonkowana pilastrami w wielkim porządku, które wydzielają po parze osi skrajnych i parę środkową. Oprócz opaskowych obramień okiennych ozdobą fasady są podokienne sztukatorskie girlandy. W starszej części - płn. od wschodu zachowała się XVII - wieczna klatka schodowa, z dekoracją girlandową i główkami puttów.

Park

Park krajobrazowy. z XIX w. o pow. 2,3ha. Park przylega do jeziora Ostrowickiego, zachowany jest tu cenny starodrzew, wśród którego rośnie pomnik przyrody - buk zwyczajny w wieku ok. 250 lat. (Orz.nr 20 z dnia 15.09.1954r.)

Inne

Dwa budynki gospodarcze, mur., pocz. XX w.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, z XIV w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

ryszard sawicki11 lat i 6 miesięcy temu
witam....niestety po dawnej swietnosci tego obiektu pozostal tylko palac i kosciol. nowy wlasciciel a zarazem gospodarz gospodarstwa wyburzyl gorzelnie jak i wozownie...na miejscu budynkow stoi dzisiaj warsztat i hala garazowa.....pozdrawiam