Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Kwasowo
Zdjęcie Napoleon 2011
Miniatura KwasowoMiniatura KwasowoMiniatura KwasowoMiniatura KwasowoMiniatura KwasowoMiniatura KwasowoMiniatura KwasowoMiniatura KwasowoMiniatura Kwasowo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kwasowo
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Czesław BaranowskiMarek KujawaGREGORIUS ...

Kwasowo

Quatzow

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:sławieński
Gmina:Sławno
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Zamieszkany.

Historia

Pałac z k. XVIII / pocz. XIX w.
Kwasowo to niewielka rolnicza wieś, położona 4 km na płd. od Sławna, przy drodze do Polanowa i Bobolic. W XIII w. była to własność książęca, którą podarowano zakonowi Joannitów ze Sławna. Zakon ten miał kilka odłamów, jednak w Polsce z całą pewnością chodzi o "Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana..., czyli tzw, "kawalerów maltańskich". Do dzisiaj zakon uznawany jest na świecie, jako suwerenny podmiot dyplomatyczny.
W 1337 r. zakonnicy sprzedali wieś braciom z Kwasowa - Jaśkowi i Stefanowi. W kolejnych latach posiadłość przechodziła z rąk do rąk, m.in. rodzin Wobesser i von Massov. W XV w. część majątku należała także kartuzji darłowskiej, będącej również w posiadaniu Korlina, Łącka oraz Naćmierza (darowanego im przez księżnę Adelajdę, wdowę po Bogusławie V). Kartuzi wybudowali pod Darłowem klasztor "Korona Marii", zatwierdzony w 1412 r. przez kapitułę generalną w Ahrensbök pod Lubeką. Od tego czasu dobra w Kwasowie były podzielone pomiędzy różnych właścicieli. Ponoć w XVII w. w Kwasowie odbywały się procesy czarownic; wspominają o tym kroniki w Sławnie. Pierwotny pałac pod koniec XVIII w. wybudowała rodzina Brummerów, natomiast na pocz. XIX w. dobra znalazły się w rękach rodu Michaelisów, którzy wyremontowali i prawdopodobnie to oni zmodernizowali budynek - dobudowując wyższą część od strony wschodniej. Jeszcze w tym samy stuleciu częściowo rozparcelowano dobra. Po 2. wojnie światowej, dawne dobra zabrał i rozparcelował Skarb Państwa Polskiego. W budynku pałacu utworzono mieszkania.

Opis

Pałac barokowy. Budynek wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, w dł. osi NW-SE, fasadą skierowany na SE (płd.-wschód). Piętrowy, nakryty dwuspadowym, naczółkowym dachem, z wyższą (3 kondygnacyjną) częścią od str. płn.-wschodniej. Na skutek remontów pozbawiony cech stylowych. Na osi pałacu dość długa aleja wjazdowa, zakończona okrągłym podjazdem.

Park

Park z XIX w. o pow. ok. 5,65 ha

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...rok i 3 miesiące temu
Palac w Kwasowie przeszedl w ostatnim czasie generelny remont. Gmina odsprzedala mieszkancom mieszczace sie w nim lokale mieszkaniowe na wlasnosc...ku ich wielkiemu...jak slyszalem...zadowoleniu. Kolejny zatem palac odzyskal swoj dawny blask i TO nas powinno cieszyc :)...jako milosnikow zabytkow !!!
Marek Kujawarok i 3 miesiące temu
Nie wierzę własnym oczom! Przez chwilę pomyślałem, że to gmina taka hojna :) A tu nie tyle hojna, co sprytna! Niech ludzie sami sobie płacą za remont...
Aga C2 miesiące temu
Panowie - wypadałoby sięgnąć do źródeł i sprawdzić informacje, a nie pisać nieprawdę...

Dwór w Kwasowie z pewnością istniał już na początku XIX w. co potwierdzają prace – rysunki Rudolfa Muchowa oraz Alexandra Dunckera z 1860 r. Obok dworu znajdował się zachowany częściowo do dzisiaj park w stylu angielskim. Pałac przez lata zmieniał właścicieli, a do 1945 r. pozostawał własnością rodu von Michaelis. Pałac był też siedzibą PGR Kwasowo, a po jego likwidacji stanowi mieszkania osób prywatnych – byłych pracowników PGR i ich potomków.
Gmina Sławno złożyła wniosek dot. rewitalizacji Kwasowa a w kwietniu 2019 r. przed pałacem w Kwasowie podpisano umowę o dofinansowanie projektu rewitalizacji dla miejscowości Kwasowo w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa. Dotacja na działania pozyskana została przez Gminę Sławno w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.
Zaplanowane do realizacji inwestycje wpisane zostały w Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Sławno na lata 2016-2023, a wśród nich były:
- budowa drogi z parkingiem wokół kościoła,
- budowa chodnika wraz z oświetleniem od centrum wsi wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 205 do stawu w kierunku Sławna,
- przebudowa drogi z tzw. trelinek,
- zagospodarowanie terenu przy pałacu (od drogi wojewódzkiej do pałacu),
- termomodernizacja i remont części wspólnych zabytkowego pałacu,
- termomodernizacja bloku mieszkalnego po nr 53.
Całkowita wartość projektu rewitalizacyjnego Kwasowa to 3.478.138,00 zł, a dotacja stanowiła 2.818.402,80 zł.
Co do pałacu to na dzień dzisiejszy mieszkające tam rodziny reprezentuje Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wybrzeże” ze Sławna, która podjęła się trudu zarządzania nieruchomością. Zarządca zorganizował przetarg na roboty budowlane, dzięki czemu w lipcu 2020 r. podpisano umowę z wykonawcą na wyczekiwany przez mieszkańców kompleksowy remont i termomodernizację tego zabytkowego budynku wielolokalowego, położonego w Kwasowie pod nr 1.
Wyłonionym w drodze prowadzonych postępowań wykonawcą inwestycji była firma Usługi Remontowo-Budowlane p. Wojciecha Cyrzana z Udorpia koło Bytowa. Niemal natychmiast przystąpiono do realizacji prac, a wśród nich były m.in.: wymiana poszycia dachu wraz ze wzmocnieniem jego konstrukcji, wykonanie instalacji odgromowej, wykonanie podłogi poddasza i docieplenie stropu, wymiana drzwi i okien zewnętrznych, odwodnienie i hydroizolację piwnic oraz docieplenie ścian. Wyremontowano też wszystkie części wspólne budynku, takie jak klatki schodowe. Przebudowano też wejścia do budynku.
Całkowity koszt tego remontu to 1,53 mln, a wkład mieszkańców to niecałe 5%. Ponadto Gmina przygotowała i rozliczyła cały projekt... więc...
Do tego gmina zagospodarowała cały teren przed pałacem... zapraszam do odwiedzenia.
Marek Kujawa2 miesiące temu
Ale co konkretnie jest nieprawdą? Przecież widzę w opisie "wybudowany pod koniec XVIII w."? No to chyba logiczne, że w takim razie istniał na pocz. XIX w.? A skoro właścicielami był już wtedy ród Michaelisów, to oczywiste, że to oni rozbudowali dwór?