Skatalogowanych zabytków: 11425
Zarejestruj się
Miniatura Kulice
Zdjęcie Radosław Sroczyński
Miniatura KuliceMiniatura KuliceMiniatura KuliceMiniatura KuliceMiniatura KuliceMiniatura Kulice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaRadosław SroczyńskiJustyna TukajskaJoanna Kwoka

Kulice

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:goleniowski
Gmina:Nowogard
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII-XIX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: A-1145 z 26.09.1990
Park:nr rej.: A-929 z 4.12.1980

Stan obecny

Własność Uniwersytetu Szczecińskiego. Mieści się tu ośrodek konferencyjno - hotelowy fundacji \\\"Akademia Europejska Kulice- Külz\\\".

Historia

Pałac z poł. XIX w.
Wieś od średniowiecza do XVIII w. była kluczem trzech majątków, w którego skład wchodziły Kulice, Konarzewo i Jarchlino. Należała do pomorskiego rodu von Dewitz. W 1726 r. majątki przeszły na własność pułkownika Augusta Friedricha von Bismarcka i pozostały w rękach tej rodziny do 1945 r. Pierwszy dwór w Kulicach powstał około 1830 r. Na pocz. XIX w., kiedy właścicielem był p.por. Friedrich August von Bismarck, na miejscu dawnego dworu wzniesiono nowy budynek. Wtedy też założono park. Tu urodził się i w latach 1838-44 zarządzał dobrami Otto von Bismarck. W 1845 r. nastąpił podział majatków, w wyniku którego Kulice i Jarchlino przypadło Bernhardowi von Bismarckowi, landratowi powiatu nowogardzkiego, szambelanowi dworu i tajnemu radcy rządowemu. Za jego życia kulicka siedziba szlachecka uzyskała dzisiejsza formę. Od poł. XIX w. dwór ulegał licznym przebudowom i modernizacjom. Bezpośrednio w latach powojennych zespół podworski należał do Państwowych Nieruchomości Ziemskich. W 1949 r. utworzono w Kulicach PGR. Dwór zaczął ulegać powolnej dewastacji. W 1991 r. Kulicami zainteresował się Filip von Bismarck, następca ostatniego niemieckiego właściciela majątku, były przewodniczący Ziomkostwa Pruskiego, długoletni deputowany do Bundestagu i Parlamentu Europejskiego. Wysunął on projekt przekształcenia dworu w ośrodek konferencyjny, mający służyć pojednaniu polsko-niemieckiemu. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa w 1993 r. wydzierżawiła dworek w Kulicach Fundatia Europea Pomerania. Obiekt został odrestaurowany pod nadzorem Wojewódzkiego Oddziału Państwowej Służby Ochrony Zabytków w Szczecinie, jako ?godny zachowania europejski pomnik kultury? ze środków niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (1993-1994). Otwarcie ośrodka odbyło się 23 września 1995 r.

Opis

Dwór neoklasycystyczny. Budynek parterowo - piętrowy, murowany, podpiwniczony, jedenastoosiowy, nakryty dwuspadowym dachem z naczółkami. Około poł. XIX w. na osi środkowej dostawiono arkadkowy ryzalit wejściowy, a ściany korpusu pokryto boniowaniem. W 2 poł. XIX w. rozbudowano go o skrzydło płn.-wsch. i płn.-zach., oranżerię oraz łącznik pomiędzy korpusem głównym a skrzydłem płn.-wsch. Elewację płn.-wsch. skrzydła, której nadano funkcję nowej fasady, ujęto po bokach dwoma ryzalitami zwieńczonymi szczytami w kształcie trójkątów, natomiast drzwi i okna ozdobiono obramieniami. Wejście główne przeniesiono do nowego skrzydła, a dotychczasową sień przekształcono w reprezentacyjny salon z wyjściem na zewnątrz. Zachowały się częściowo elementy dawnej stolarki, futryny drzwi oraz drewniane schody wraz z kanelowanymi kolumnami podtrzymującymi belkę stropowa.

Park

Park krajobrazowy z pocz. XIX w.. W 2 poł. XIX w. park wzbogacono o gatunki drzew i krzewów obcego pochodzenia oraz zakomponowano kręty układ alejek. Kilkuhektarowy park.jest czysty i zadbany, z zachowanym dawnym układem przestrzennym i cennym starodrzewem, w którym dominują potężne dęby. Ciekawostką jest 150-letni buk Kasztelan.

Inne

Zabudowania gospodarcze Z XIX i XX w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Izabela Rumieńczyk9 lat i 7 miesięcy temu
szkoda, ze teraz niszczeje..
Joanna Kwokarok i 8 miesięcy temu
w 2018r wyglądał pięknie, zadbany zarówno dwór jak i park :)

Marek Kujawarok i 8 miesięcy temu
Bardzo dziękujemy za zaangażowanie! Pani Jolanto, proszę się ze mną skontaktować przez pocztę serwisu. Pozdrawiam! MK