Skatalogowanych zabytków: 11364
Zarejestruj się

Bystrzyca Dolna

Nieder Weistritz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:świdnicki (dolnośląski)
Gmina:Świdnica (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 1141/WŁ z 25.10.1985
Park:nr rej.: 1167/WŁ z 28.03.1986

Historia

W południowej części Bystrzycy Dolnej znajduje się zespół pałacowo-parkowy , przebudowany w XIXw. Przebudowę można wiązać z przejęciem majątku przez Reitzensteinów. Rozbudowa pałacu o skrzydło wschodnie i nadanie budowli cech neomanierystycznego pałacu niderlandzkiego nastąpiło w 70. latach ubiegłego stulecia. Oszklona weranda wspierająca taras z secesyjnymi motywami zdobniczymi pochodzi z ok. 1900 r. W czasach powojennych nastąpiła przebudowa zacierająca pierwotny układ wnętrz. Po roku 1945, pałac pełni funkcje mieszkalne. Fasada frontowa pałacu zwrócona jest na południowy-wschód, w kierunku wiejskiej drogi i płynącej do niej równolegle młynówki, oddzielającej pałac od majdanu folwarcznego.

Opis

Zachowane piwnice pałacu oraz przelotowa sień pośrodku wskazują, że budowla pierwotna mogła zostać wzniesiona w XVI wieku. Najstarsza część odpowiada dzisiejszej części środkowej budowli. Bryła pałacu składa się z dwukondygnacyjnego, założonego na planie prostokąta korpusu, z dostawionymi pod kątem prostym oficynami od zachodu. Pałac kryty jest dachem mansardowym. Dzisiejszy neorenesansowy charakter pochodzi z lat 1886-1887 - XIX w. .Zachowany od północnego wschodu pałacu kamienny mur odgradzał od części przypałacowej prawdopodobnie dawne ogrody warzywne czy sad. W pierwszych latach XIX wieku został założony w pobliżu pałacu staw.

Park

Park z 2 poł. XIX w.Teren przy pałacu od zachodu i południa otoczony jest skarpą, przy której zachowane są ponad 200 letnie dęby. Około lat 70. XIX wieku na tym terenie założono niewielki park z centralną polaną i małym ozdobnym stawem w jego południowo-wschodniej części. Prawdopodobnie w początkach XX wieku przy stawie powstał taras z balustradą, zachowany fragmentarycznie.

Inne

Aleja, na cmentarzu kościelnym z 1 pol. XIX w., nr rej.: 613/WŁ z 28.05.1975
Aleja topolowa, przy drodze wzdłuż zabudowań folwarcznych z 1 poł. XIX w.,
nr rej.: 614/WŁ z 30.05.1975
Aleja dębowa jednorzędowa, przy głównej drodze wiejskiej z pocz. XIX w.,
nr rej.: 612/WŁ z 28.05.1975

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.