Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Kłanino
Zdjęcie Joker2 2009

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Tomasz NonaJerzy Mrozek

Kłanino

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:koszaliński
Gmina:Bobolice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: 1136 z 11.10.1980

Stan obecny

Rozmawiałem z właścicielem, mówił, że obiekt pochodzi z lat dwudziestych XX wieku. Dobrze by było sprawdzić.

Historia

Pałac z 2 poł. XIX w.
Kłanino (do 1945 niem. Klannin). Zachowany w dobrym stanie dwór neobarokowy z pocz. XX w. Zbudowany na potrzeby ówczesnych właścicieli von Hellermann w 1920 roku . Usytuowany został na malowniczej skarpie z widokiem na pola, łąki i lasy.

Opis

Budynek eklektyczny.
Rezydencja powstała na rzucie prostokąta i ma dwie kondygnacje. Dwór został nakryty mansardowym dachem z lukarnami doświetlającymi pomieszczenia na piętrze. Budynek ciekawie prezentuje się od strony skarpy. Zobaczyć można wówczas półkolisty ryzalit ozdobiony czterema półkolumnami.

Park

Dwór otacza zabytkowy park z 2 poł. XIX w., o powierzchni 3 ha.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Grzegorz Prondziński5 lat i 10 miesięcy temu
Kłanino (do 1945 niem. Klannin). Zachowany w dobrym stanie dwór neobarokowy z pocz. XX w. Zbudowany na potrzeby ówczesnych właścicieli von Hellermann w 1920 roku . Usytuowany został na malowniczej skarpie z widokiem na pola, łąki i lasy. Rezydencja powstała na rzucie prostokąta i ma dwie kondygnacje. Dwór został nakryty mansardowym dachem z lukarnami doświetlającymi pomieszczenia na piętrze. Budynek ciekawie prezentuje się od strony skarpy. Zobaczyć można wówczas półkolisty ryzalit ozdobiony czterema półkolumnami. Dwór otacza blisko trzyhektarowy zabytkowy park.