Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Cybulino
Zdjęcie Marek Kujawa

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 54.0309, 16.5971

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Cybulino

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:koszaliński
Gmina:Bobolice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 1 poł. XIX w., nr rej.: 963 z 25.03.1977

Stan obecny

Własność prywatna. Obiekt na sprzedaż.
http://www.sprzedamdworzachodniopomorskie.pl/

Historia

Pałac z 2 poł. XIX w.
Od XVI do XVIII w. wieś stanowiła dobra rycerskie i należała do rodu von Kleist. We wsi urodził się poeta - major Ewald Christian von Kleist, który na 30 lat sprzedał dobra H.P. von Homboldowi. Majątek miał wielu właścicieli, lecz Kleistowie zachowywali prawa lenne do 1765 r. W 1630 r. jako właściciel wymieniany był Jurgen von Kleist a w 1756 r. Mathias Reimar von Kleist (ur. w 1703 r.) - kapitan pruski. Obecny pałac wzniesiony został na fundamentach i piwnicach starszego dworu w 1879 r. Po 1945 r. dwór wraz z kaplicą został ograbiony przez żołnierzy radzieckich. Ocalały jedynie oryginalne XVI-wieczne drzwi od kaplicy, które trafiły do koszalińskiego muzeum. Pałac zachował się do czasów obecnych w dobrym stanie a w ostatnich latach został pieczołowicie odrestaurowany przez obecnych właścicieli.

Źródło: http://www.sprzedamdworzachodniopomorskie.pl/

Opis

Pałac późnoklasycystyczny. Budynek wzniesiony na planie prostokąta, piętrowy, nakryty dwuspadowym dachem mieszczącym mieszkalne poddasze, podpiwniczony. W dziewięcioosiowej fasadzie trójosiowy, nieznaczny ryzalit zwieńczony trójkątnie, w trzeciej kondygnacji dwuosiowy, poprzedzony wysunietym tarasem wspartym na kolumnach. Budynek jest po remoncie. Posiada powierzchnię użytkową 1050 m.kw. Posiada ogrzewanie gazowe, wewnątrz wymaga wykończenia (2013). Zachowane są tu oryginalne stare piwnice z XVIII w.

Park

Park z XVIII / XIX w. o pow. około 6 ha. Założenie wymaga rewitalizacji. W parku znajdują się pozostałości kaplicy grobowej dawnych właścicieli z 1662 r., nr rej.: 385 z 14.04.1964

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.