Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się

Białogard

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:białogardzki
Gmina:Białogard
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:piwnice zamku, nr rej.: 147 z 20.06.1957

Historia

Zamek położono na miejscu XII wiecznego ważnego grodu, późnej siedziby kasztelańskiej, w pobliżu koryta rzeki. Zbudowano go za panowania księcia wołogoskiego Warcisława IV. Zamek został wybudowany w roku 1315 na kopcu ziemnym otoczonym fosą i przeznaczony był na siedzibę wójta książęcego. Zamek wznosił się około 150 m od średniowiecznego miasta lokowanego w 1299 roku. Rezydencja w roku 1526 uległa spaleniu.
Dokładne rozplanowanie zamku nie jest znane. Istnieje hipoteza, że zamek zajął około 1/3 powierzchni dawnego grodu, był otoczony murem i wyposażony był w dom główny. Na lata 1535- 1541 przypada odbudowa zamku. Z dokumentu z roku 1618 wynika, że zamek był w tym czasie obiektem trójkondygnacyjnym, nakrytym dwuspadowym dachem, z przedzamczem, pozbawionym jednak urządzeń obronnych.
W wyniku wojny 30 letniej zamek został doszczętnie zniszczony, a teren na którym się znajdował w wyniku pokoju westfalskiego trafił w ręce Prus. W wieku XVIII w zamku ulokowano urzędu. W latach 1780- 86 na polecenie Fryderyka II rozebrano mury obronne zamku. W latach późniejszych zamek został przekształcony według projektu D. Gilly?ego na siedzibę urzędów królewskich, która istniała przez cały wieku XIX.
W roku 1890 zamek został ponownie przekształcony, tym razem na dom czynszowy. W roku 1910 pożar zatarł ostatecznie zabytkowy charakter obiektu. Na lata 1969- 72 przypadły szczegółowe badanie archeologiczne, ich celem jednak było rozpoznanie warstw związanych z wczesnośredniowiecznym grodem.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.