Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaRadosław Sroczyński

Benice

Benz

Województwo:zachodniopomorskie
Powiat:kamieński
Gmina:Kamień Pomorski
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: A-211 z 23.03.2005
Park:nr rej.: 869 z 20.06.1979

Stan obecny

Zespół Techników: Agrobiznesu, Hodowli Koni i Rolnicze.

Historia

Pałac z 1867 r.
Pierwsza wzmianka historyczna o wsi pojawia się w 1365 r. Od średniowiecza aż po 1945 r. była ona w posiadaniu znanej pomorskiej rodziny von Flemming. Obecny pałac powstał na miejscu wcześniej istniejącego dworu z XVI w., w czasie gdy właścicielem majątku był Thamm Hasso von Flemming. Ostatnimi właścicielami byli Curd von Flemming i jego syn Hasso von Flemming. Po 2 wojnie światowej majątek został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego, początkowo utworzono tu PGR a od 1966 r. w pałacu utworzono Technikum Rolnicze, później Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z internatem.

Opis

Pałac eklektyczny, wzniesiony na rzucie prostokąta, frontem zwrócony ku zachodowi, piętrowy na wysokich piwnicach. Bryła pałacu jest zwarta, urozmaicona jedynie płaskimi pseudoryzalitami i niewysoką narożną wieżą, która po powojennym remoncie praktycznie przestała istnieć. Układ wnętrz jest dwuipółtraktowy. Fasada pałacu ma trzy pseudoryzality: dwuosiowe skrajne i trójosiowy środkowy, poprzedzony portykiem dźwigającym przeszklony taras i zwieńczony odcinkiem attyki, na którym ustawiono kartusz herbowy. W elewacji ogrodowej dwa jednoosiowe pseudoryzality ujmują trójosiową część środkową wyróżnioną wysokimi, półkoliście zamkniętymi oknami dawnej sali balowej. W elewacji bocznej od płd. strony znajduje się trójbocznie zamknięty ryzalit.

Park

Park z XIX w. o pow. około 3ha z zachowanym starodrzewem. (Całe założenie wraz z budynkami ma ok. 8ha) Park ogólnie w dobrym stanie, lecz wymaga oczyszczenia z samosiewów i rewitalizacji. Drzewostan reprezentowany jest głównie przez: nast. gatunki: buk, cis, dąb szypułkowy, dąb czerwony, grab pospolity, jesion wyniosły, jedlica Douglasa, kasztanowiec biały, klon pospolity, lipa drobnolistna, świerk pospolity, olsza czarna, topola biała, wiąz szypułkowy, wierzba płacząca oraz orzech włoski. Podszyt parku tworzy kilkanaście gatunków krzewów, m.in. bez czarny, agrest pospolity, bluszcz pospolity, czeremcha pospolita oraz dereń świdwa.

Inne

Zabudowania gospodarcze z XIX i XX w.
Kaplica barokowa z 1 poł. XVIII w.

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.