Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Sorkwity
2013, zdjęcie Radosław Sroczyński
Miniatura Sorkwity

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiJerzy Mrozek

Sorkwity

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:mrągowski
Gmina:Sorkwity
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII, XIX w., nr rej.: 86 z 11.02.1950

Stan obecny

Własność prywatna, hotel, możliwość zwiedzenia wieży pałacowej

Historia

Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się już w średniowieczu. Istniała tutaj drewniana strażnica krzyżacka, zastąpiona w 1788 r. przez dwór zbudowany dla rodziny von Oppeln Bronikowskich. Pałac w Sorkwitach zbudowano pomiędzy 1850 a 1855r. na miejscu tego dworu. Pałac w Sorkwitach należał wówczas do niemieckiego polityka, miłośnika polowań i trunków Juliusa Ulricha [od 1888r hrabiego] von Mirbacha. Na początku I wojny światowej rezydencja została spalona przez wojska rosyjskie- zniszczeniu uległy cenne zbiory i wyposażenie. Ocalały tylko mury. Jednak już w latach 1922-1923, dzięki zaangażowaniu nowego właściciela barona Bernarda von Palaske, pałac został odtworzony w oparciu o oryginalne plany przez berlińskiego architekta Ottona Rügera. Majątek pozostawał w rękach rodziny Palaske do 1945r. W tym czasie pałac stał się miejscem licznych spotkań polityków pruskich i niemieckich. Budynek przetrwał wojnę w dobrym stanie, zaginęło jedynie wyposażenie pałacu. Po wojnie majątek został przekazany w ręce PGR-u, który zamienił przeznaczenie pałacu na przedszkole, mieszkania i biura. W 1957r. pałac oraz część parku otrzymał ZMR Ursus z Warszawy, zorganizowano tam wówczas ośrodek. W 1998r. pałac przeszedł w ręce prywatne. Obecnie znajduje się w nim hotel, a w dawnej wozowni restauracja.

Opis

Neogotycki pałac z XIX w. Pałac w Sorkwitach zaskakuje zróżnicowaną, rozległą bryłą z wyróżniającymi się wieżami (budowanymi na planie koła i kwadratu). Ceglany gmach zbudowano na planie litery U, a dominującym elementem założenia jest ośmiokątna wieża w jego południowo-wschodnim narożu. Dach jest płaski, okna w rezydencji są różnej wielkości i kształtu, najczęściej występują otwory sklepione ostrołukowo. Elewacje otacza wieńczący je krenelaż. Nietynkowane elewacje zdobią dodatkowo gzymsy i lizeny. Główne wejście do pałacu wiedzie przez podjazd ocieniony gankiem balkonowym, wyrastającym na ryzalicie na fasadzie głównej. Wnętrza utraciły cechy stylowe w wyniku przebudów.

Park

Znacznie mniejszy od pierwotnego, park krajobrazowy (dawniej obejmował również tereny nadjeziorne). Park nadal urzeka okazałym starodrzewem, m. in. leciwym miłorzębem japońskim. W parku nadal widoczne jest zaplanowane przez architekta spore otwarcie na jezioro.

Inne

Zachowała się dawna wozownia, murowana, z czterema basztami w narożach. Obecnie mieści się w niej restauracja. Wozownia ze spichlerzem, ob. hotel i restauracja, nr rej.: 950 z 30.07.1968 (dec. magazyn)
tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Autorem zdjęcia wozowni z czterema basztami, jest pan Andrzej z Krakowa, dziękuję panie Andrzeju !

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 7 lat i 12 miesięcy temu
piekne i ciekawe Sorkwity. warte zwiedzenia.

juz sie zapisałem na wyprawe do Sorkwit

Pozdrawiam Karol Barsolis Turysta Kulturowy

www.turystakulturowy.pl