Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Ostróda
M. E. Wojciechowscy
Miniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura OstródaMiniatura Ostróda

Ostróda

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:ostródzki
Gmina:Ostróda
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:zamek, nr rej.: 102 z 31.03.1953

Stan obecny

Od połowy lat dziewięćdziesiątych, zamek jest siedzibą miejskich instytucji kultury – muzeum, centrum kultury i biblioteki. Równolegle z działalnością tych instytucji kontynuowane są prace konserwatorskie i renowacyjne obiektu.

Historia

Zamek pełnił funkcję siedziby komturstwa utworzonego w 1340 roku na południowym krańcu państwa krzyżackiego. Już na początku XIV wieku (możliwe, że od 1302 roku) funkcjonowała tu drewniano-ziemna fortalicja będąca siedzibą wójta podległego ówcześnie komturowi w Dzierzgoniu.
Pomimo badań archeologicznych prowadzonych w latach 1968-1969 i 1974 nie udało się ustalić położenia tej pierwotnej siedziby. Prace budowlane przy zamku murowanym trwały od 1349 do 1380 roku a zainicjował je komtur Gunther von Hohenstein.
Zamek został posadowiony w północno-zachodnim narożniku osady, która w roku 1329 została ulokowana na prawie chełmińskim. Założenie stanęło w dolinie Drwęcy w miejscu jej rozgałęzionego ujścia do Jeziora Drwęckiego. Ówczesny zamek nie był sprzężony w systemem fortyfikacji miejskich i oba systemy oddzielone były od siebie nawodnioną fosą. Siedziba została spalona przez Kiejstuta w 1381 roku i odbudowana około 1397 roku. Możliwe, że w trakcie tych prac powstało krótkie skrzydło wschodnie.
Na II ćwierć XVI wieku przypadła zmiana funkcji zamku, który od tej pory stał się siedzibą starostwa. W XVII wieku system obronny zamku został znacznie wzmocniony poprzez otoczenie go obwałowaniami i bastionami ziemnymi. W 1788 wybuch magazynu prochu spowodował całkowite zniszczenie skrzydła wschodniego. Po tym zdarzeniu zamek ponownie został odbudowany, obniżono go jednak o jedną kondygnację.
Pełnił wówczas funkcję siedziby pruskiego starosty. W roku 1807 w zamku ostródzkim przebywała cesarz Napoleon Bonaparte. W XIX wieku podupadły zamek pomieścił funkcje administracyjne. Mieściły się w nim urzędy powiatowe i sąd. W roku 1945 zamek wraz z całym miastem spłonął. Odbudowa rozpoczęta w 1977 roku do dziś nie została ukończona. Prace wykopaliskowe pod kierunkiem M. Milewskiej odsłoniły piwnice skrzydła wschodniego.
Ceglane założenie posadowione było na planie zbliżonym do kwadratu (44,7/45,2 m). Wokół dziedzińca umieszczono cztery skrzydła jednakowej szerokości (14,3 m), dwukondygnacyjne, podpiwniczone. Przyziemie wszystkich skrzydeł zostało zajęte przez pomieszczenia gospodarcze. Nakryto je sklepieniami krzyżowo-żebrowymi na granitowych filarach. W południowym skrzydle nad przyziemiem od zachodu mieścił się refektarz od wschodu zaś kaplica. Na osi skrzydła zachodniego mieścił się wjazd na dziedziniec, poprzedzony był budynkiem przedbramnym. Jego pozostałości odsłonięte zostały w trakcie powojennych prac wykopaliskowych.
W skrzydle zachodnim na piętrze od północny znajdowały się dwie izby mieszkalne przeznaczone dla komtura. W skrzydle północnym druga kondygnacja zajęta była przez refektarz. Skrzydło wschodnie, powstałe najpóźniej o długości 17,5 m, mieściło w niskiej, drugiej kondygnacji pomieszczenia magazynowo-obronne. Pierwotnie dziedziniec wewnętrzny otoczony był drewnianymi krużgankami. W podwórcu mieściła się studnia.
Zamek nie był wyposażony w wieżę bergfried. Przypuszczalnie skrzydła wieńczone były ozdobnymi szczytami. Jak dotąd nie rozpoznano zewnętrznych fortyfikacji i przedzamcza choć wiadomo, że tak owe istniały. Zamek ostródzki reprezentuje typowe cechy dla obronnej architektury krzyżackiej II połowy XIV wieku. Jego surowa i pozbawiona wystroju forma, główny nacisk położony na program funkcjonalny, zwarta i konsekwentnie zaprojektowana struktura świadczą o tej architekturze.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.