Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Mortęgi
2014, zdjęcie Daniel Brzeziński
Miniatura MortęgiMiniatura MortęgiMiniatura Mortęgi

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiAdam KopiczynskiDaniel Brzeziński

Mortęgi

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:iławski
Gmina:Lubawa
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 4133 z 23.11.1989
Park:nr rej.: 3576 z 13.01.1984

Stan obecny

Gospodarstwo agroturystyczne. Już nie gospodarstwo agroturystyczne , ale hotel 4*, 100 miejsc noclegowych, kilkanaście odnowionych gruntownie budynków, stajnie , jezioro , kaplica Magdaleny Mortęskiej, nowy od 3 lat właściciel nie żałuje środków na rekonstrukcje obiektów.

Historia

Pałac z przełomPałac-Hotel Mortęgi koło Lubawy coraz bardziej godny swojej historii. W XIV wieku była to wieś szlachecka na prawie polskim,potem chełmińskim. Wielki mistrz Dytryk von Aldenburg nadał wieś Ludwikowi z Krzykos, a w 1402 przywilej potwierdził biskup Chełmiński Jan dla Ludwika z Mortęg (protoplasta rodu Mortęskich, wśród których dwóch było wojewodami chełmińskimi. Ród pieczętujący się herbem Orlik był pochodzenia pruskiego i przeniósł się z Pomezanii do Ziemi Chełmińskiej). W okresie krzyżackim wieś wchodziła administracyjnie do wójtostwa bratiańskiego. W 1497 r. Ludwik z Mortęg zapisał dominikanom w Toruniu 300 marek na odprawianie jednej mszy świętej w tygodniu. W 1556 r. urodziła się w Mortęgach Magdalena Mortęska, późniejsza ksieni zakonu Benedyktynek w Chełmnie, reformatorka klasztorów w Europie. W 1667 r. właścicielem wsi był Stanisław Narzymski, skoligacony z rodem Kostków...u XIX i XX w.

Opis

W XIV wieku była to wieś szlachecka na prawie polskim (prawo lokacyjne). Wielki mistrz krzyżacki Michał Küchmeister zmienił na prawo chełmińskie. Później wielki mistrz Dytryk von Aldenburg nadał wieś Ludwikowi z Krzykos, a w 1402 przywilej potwierdził biskup Chełmiński Jan dla Ludwika z Mortęg (protoplasta rodu Mortęskich, wśród których dwóch było wojewodami chełmińskimi. Ród pieczętujący się herbem Orlik był pochodzenia pruskiego i przeniósł się z Pomezanii do Ziemi Chełmińskiej). W okresie krzyżackim wieś wchodziła administracyjnie do wójtostwa bratiańskiego. W 1497 r. Ludwik z Mortęg zapisał dominikanom w Toruniu 300 marek na odprawianie jednej mszy świętej w tygodniu. W 1556 r. urodziła się w Mortęgach Magdalena Mortęska, późniejsza ksieni zakonu Benedyktynek w Chełmnie. W 1667 r. właścicielem wsi był Stanisław Narzymski, także skoligacony z rodem Kostków.

Kaplica w Mortegach, wybudowana przez Mortęskich, znajdowała się przy domu, była to kaplica grobowa. W 1619 r. ksieni Magdalena Mortęska przeniosła zwłoki pogrzebanych przodków i umieściła w nowo zbudowanej kaplicy Mortęskich w Lubawie kościele parafialnym. Kaplica w Mortęgach po tym czasie była używana w celach religijnych, a w roku 1630 bp Zadzik zezwolił na odprawianie w niej mszy świętych w dzień powszedni. W tym czasie Mortęgi były w posiadaniu Stanisława Działyńskiego, starosty tolkmickiego.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Adam Kopiczynski7 lat i 9 miesięcy temu
Pałac-Hotel Mortęgi koło Lubawy coraz bardziej godny swojej historii. W XIV wieku była to wieś szlachecka na prawie polskim,potem chełmińskim. Wielki mistrz Dytryk von Aldenburg nadał wieś Ludwikowi z Krzykos, a w 1402 przywilej potwierdził biskup Chełmiński Jan dla Ludwika z Mortęg (protoplasta rodu Mortęskich, wśród których dwóch było wojewodami chełmińskimi. Ród pieczętujący się herbem Orlik był pochodzenia pruskiego i przeniósł się z Pomezanii do Ziemi Chełmińskiej). W okresie krzyżackim wieś wchodziła administracyjnie do wójtostwa bratiańskiego. W 1497 r. Ludwik z Mortęg zapisał dominikanom w Toruniu 300 marek na odprawianie jednej mszy świętej w tygodniu. W 1556 r. urodziła się w Mortęgach Magdalena Mortęska, późniejsza ksieni zakonu Benedyktynek w Chełmnie, reformatorka klasztorów w Europie. W 1667 r. właścicielem wsi był Stanisław Narzymski, skoligacony z rodem Kostków...