Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Mieduniszki Wielkie
Zdjęcie Małgosia Czyżewska 2010
Miniatura Mieduniszki WielkieMiniatura Mieduniszki Wielkie

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zbyszek Qumax

Mieduniszki Wielkie

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:gołdapski
Gmina:Banie Mazurskie
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 860 z 8.11.1991
Park:park, nr rej.: 589 z 31.03.1987

Stan obecny

Pałac i jego otoczenie to jedna wielka dżungla. Nie da się już pokazać dawnej świetności architektonicznej ani nawet myśli architekta. Ruina.

Historia

Pałac zbudowany w XIX w., rozbudowywany na pocz. XX w. - W XVIII i XIX w. należał do rodu von Fahrenheit. W końcu XIX w. przeszedł na własność rodziny von Altenstadt, do której należał do 1945 roku.

Opis

Budynek neobarokowy. wzniesiony na planie prostokąta, parterowy, z wysokim dachem mansardowym, z dwukondygnacjowymi ryzalitami na osi, zwieńczonymi trójkątnym naczółkiem. W elewacji ogrodowej, południowo-wschodniej, na lewym skraju duży taras wsparty na czterech kolumnach porządku jońskiego, pierwotnie z zabudowanymi bocznymi ścianami, tworzącymi przytulną werandę, z szerokimi schodami prowadzącymi do parku. W fasadzie nieznacznie wysunięte skrajne ryzality, naroża ryzalitu osiowego opięte pilastrami, nad głównymi drzwiami pozostałości kartusza herbowego.

Park

Park, XVII-XIX w.,

Inne

Fahrenheitowie byli m.in. właścicielami dóbr w (Klein) Angerapp, obecnie Rapa, gdzie istniał osiemnastowieczny dwór.
Z tego założenia zachowało się jedynie słynne już Mauzoleum Fahrenheitów w kształcie piramidy wzniesione w 1811 r. Od połowy XIX w. majątek w (Klein) Angerapp należał już do Schmidt von Altenstadtów. Ale nie Pałac w Mieduniszkach Wielkich.

Najsłynniejszą siedzibą Fahrenheitów było Klein Beynuhnen, obecnie po rosyjskiej stronie (około 13 km na północny zachód od Rapy), główna siedziba rodu. Tam, w połowie XIX wieku Fritz von Fahrenheit (1815-1888) wzniósł piękny, późnoklasycystyczny pałac według projektu Alberta Wolffa, w którym zgromadził olbrzymią kolekcję antycznych i antykizujących rzeźb oraz nowożytnych dzieł sztuki.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Szymon Tomasz13 lat i 2 miesiące temu
Niestety, obiekt popada w całkowitą ruinę, częściowo spalony, ze zrujnowanym dachem niedługo się rozpadnie. Obok zrujnowanego dworu są jeszcze zabytkowe stajnie i obory, w różnym stanie technicznym.