Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Łąkorek
Friedrich Lange, zdjęcie Maciej Sacha
Miniatura ŁąkorekMiniatura ŁąkorekMiniatura Łąkorek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej Sacha

Łąkorek

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:nowomiejski
Gmina:Biskupiec
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny, XIX/XX w., nr rej.: A/672/1-10 z 30.12.1995
Obiekt:pałac, nr rej.: A/512 z 20.12.1986

Stan obecny

Własność prywatna, dwór niezamieszkały, ale zabezpieczony. Właściciel jeszcze kilka lat temu mieszkał we dworze- ze względu na pogarszający się stan techniczny od lat próbuje dogadać się z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków- niestety dotychczas bezskutecznie.

Historia

Fridrich Lange - urodzony 20. marca 1849 roku w Łąkorku koło Biskupca Pomorskiego. Lekarz, właściciel majątku Łąkorek, dobroczyńca, "CZŁOWIEK ZIEMI NOWOMIEJSKIEJ XX WIEKU". Syn Edwarda Lange - administratora majątku rządowego w Łąkorku. Studiował medycynę w Królewcu, gdzie później pracował jako chirurg. W 1891 roku poślubił Adelę Thiel, z którą przeniósł się do Nowego Yorku. Tam kontynuował praktykę lekarską we własnej klinice, gdzie leczył m.in. Ignacego Jana Paderewskiego. Po zakończeniu kariery chirurga w 1900 roku wrócił do rodzinnego Łąkorka, gdzie fortelem kupił wymarzony majątek. Aby wyjaśnić ten podstęp należy poznać podstawy ówczesnego prawa Pruskiego. Mianowicie, nie było możliwości bezpośredniego zakupu majątku państwowego, istniała za to możliwość zamiany na mienie o podobnej wartości. Tak więc, Lange kupił inny majątek i zamienił się ze skarbem państwa. Tym sposobem zrealizował marzenie z dzieciństwa. Już w 1901 roku zamieszkał w nowo wybudowanym secesyjnym pałacu. Jako, że klinika w Nowym Yorku i prawie 700 - hektarowy majątek w Łąkorku przynosiły mu znaczne zyski, pieniędzy nigdy mu nie brakowało. W dużej części nie zostawiał ich jednak dla siebie, lecz przeznaczał na cele dobroczynne. Ufundował m.in. : kompleks sportowy w Królewcu, szpital w Nowym Mieście Lubawskim, który od 10 czerwca 2008 roku nosi jego imię, dom dziecka i dom dla osób niepełnosprawnych w Biskupcu Pomorskim, czy bibliotekę w Łąkorzu. Słynął również z wizyt domowych, które były wtedy rzadkością. W 1927 roku po raz ostatni popłynął do Nowego Yorku, aby zamknąć klinikę, której pracy, ze względu na swój podeszły wiek nie mógł już kontrolować. Podczas wyjazdu podupadł na zdrowiu i dla wzmocnienia organizmu bezpośrednio po powrocie wybrał się do sanatorium Babelsberg koło Berlina. Tam zmarł bezpotomnie 14. maja 1927 roku, nie wróciwszy już w rodzinne strony. Wszystko, czego się dorobił przeznaczył w spadku ufundowanemu przez siebie szpitalowi. Został pochowany w parku swojego ukochanego majątku, na wzgórzu nad jeziorem.

Park

W swoim testamencie Friedrich Lange zawarł prośbę, aby przez 50 lat od jego śmierci nie wycinać drzew w jego ukochanym parku. Niestety, krótko po drugiej wojnie światowej wycięto dużą część parku, aby w powstałej przestrzeni wybudować nowe obiekty dla miejscowego PGR.

Inne

Folwark- zachowało się kilka budynków, raczej w średnim stanie. Ze budynków pamiętających czasy folwarku użytkowany jest chyba tylko dom będący niegdyś zapewne rządcówką lub domem ogrodnika- dziś biura i pomieszczenia socjalne.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.