Kolkiejmy
Kollkeim
Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:kętrzyński
Gmina:Srokowo
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:kętrzyński
Gmina:Srokowo
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Zespół:dworski, XVIII/XIX, 1902 r.Obiekt:dwór, nr rej.: A-3414 z 5.11.1992
Park:nr rej.: A-1499 z 5.12.1983
Stan obecny
Własność prywatna albo ANR.Historia
Dwór z pocz. XX w.Pierwsza wzmianka o osadzie Quolskaym pochodzi z 1342 r., kiedy to Wielki Mistrz Krzyżacki Ludolf König von Watteau nadał jedną włókę miejscowemu rolnikowi Tulekoyte. W 1419 r. nazwę wsi zapisano jako Kolkaym; w XV w. jej powierzchnia wynosiła już sześć włók i siedziało na niej pięciu rycerzy. Pod koniec XVIII w. osada podupadła, gdyż były tu zaledwie 4 domy. W 1817 r. wieś liczyła 5 domów i 36 m-ców. W 1885 r. wieś zapisana została jako Kolkeim w pow. rastemborskim. Najbliższa stacja pocztowa znajdowała się w Barcianach. Ok. 1890 r. mieszkańcy stali się częścią polskiej społeczności protestanckiej w Srokowie. Pod koniec XIX w. właścicielem 620-hektarowego majątku był Gustav Siegfried; zapewne był on także budowniczym opisywanego dworu. W skład majętności wchodziły dobra rycerskie Stare Jegławki, Nowe Jegławki oraz Kollkeim. Czysty dochód gruntowy podawany z tych dóbr wynosił 12985 marek. Po 1920 r. pozostały one w rękach niemieckich; sam folwark Kollkeim posiadał 320 ha gruntów. Właścicielami nadal była rodzina Siegfried-Jäglack – posiadaczy Jegławek i Skandławek. Majątek specjalizował się w hodowli koni pociągowych. Po 2. wojnie światowej został zabrany i rozparcelowany przez Skarb Państwa Polskiego. W późniejszym czasie utworzono tu Państwowe Gospodarstwo Rolne, podlegające pod zakład w Jegławkach. Na pocz. lat 90. XX w. PGR-y zostały ustawowo rozwiązane, zaś ich pozostałości przejęła Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, która w 1996 r. większość posiadanych pałaców, w tym Kolkiejmy, przeznaczyła na sprzedaż.
Źródła:
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich… 1880-1902;
Wikipedia.de: https://de.wikipedia.org/wiki/Kolkiejmy
Pałace i Dwory Warmii i Mazur, oferta sprzedaży, 1996;
Handbuch des Gruntbesitzes im Deutschen Reiche…, Berlin 1879;
Geoportal;
Mapster:
13089 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wschodnia (Ostdeutschland) /1870 - 1945/
- plik mapy: 1794_Barten_1944_UMK_processed.jpg
Wszystkie prawa zastrzeżone!
Opis
Dwór bezstylowy, typowy dla budownictwa niemieckiego. Budynek wzniesiony na planie prostokąta, w dłuższej osi N/NW-S/SE, fasadą zwrócony na zachód (W/SW), w stronę podwórza gospodarczego. W części północnej parterowy, nakryty dachem dwuspadowym – mansardowym, od południa część piętrowa, nakryta dachem dwuspadowym zorientowanym poprzecznie do korpusu. W fasadzie wejście usytuowane na styku brył, osłonięte półkolistym balkonem wspartym na czterech kolumnach. Na osi wejścia prawdopodobnie znajdowało się przejście do salonu, którego wschodnia ściana stanowi zarazem półokrągły ryzalit z czterema oknami w elewacji ogrodowej. W płd.-wschodnim narożniku tej elewacji dodatkowy ryzalit na planie sześcioboku, stanowiący alkierzową werandę. Od północy wejście do pomieszczeń dla służby, etc., osłonięte drewnianą werandą.Układ przestrzenny zespołu dworskiego zniekształcony, na przełomie XX / XXI w. wyburzono większość zabudowań gospodarczych.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.