Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Jeziorany
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2011

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.9755, 20.7462

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz Tybuś

Jeziorany

Seeburg

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:olsztyński
Gmina:Jeziorany
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:d. zamek biskupi, 2 poł. XIV, 1905, nr rej.: 288 (J/22) z 31.05.1957

Historia

Zamek był jedną z warownych rezydencji biskupów warmińskich. W roku 1338 w czasie lokacji miasta leżącego na wschód, na wzniesieniu nad rzeką Symsarną wzniesiono pierwszą warownię. Po roku 1350 zaczęto wznosić regularne, murowane założenie zamkowe. Odbywało się to za rządów biskupa Jana z Miśni (1350-1255) oraz jego następcy Jana Stryprocka (1355-1373). Prace budowlane ciągnęły się do roku 1400.
Założenie zamkowe swym kształtem przypominało zamek w Reszlu oraz Olsztynie. Założenie posadowione na planie czworoboku składało się z domów przy kurtynie zachodniej i południowej, wyposażonych w krużganki. W latach późniejszych założenie zostało uzupełnione o budynki przy pozostałych dwóch kurtynach. Budynek zachodni czterokondygnacyjny pełnił najważniejszą rolę. W jego południowej części zlokalizowana była kaplica.
Skrzydło południowe, początkowo dwukondygnacyjne zajęte było przez refektarz. W przyziemiu ulokowano kuchnię i browar. W narożniku południowo wschodnim umieszczono cylindryczną, posadowioną na czworobocznym cokole wieżę, podobną najwyższą wśród warmińskich zamków. Główny wjazd do zamku zlokalizowano w kurtynie wschodniej, przed którą funkcjonowało przedzamcze, oddzielone od miasta fosą oraz mostem wspartym na pięciu arkadach.
W latach 1461 i 1472 założenie zamkowe było trawione przez pożary. Odbudowę zamku na polecenie biskupa Marcina Kromera (1579-1589) prowadził elbląski budowniczy Wilhelm Martens. W czasach nowożytnych aż do rozbiorów Polski zamek był przykładem dobrze gospodarzonej i zadbanej rezydencji biskupiej. W XVIII wieku obok rezydencji skomponowano założenie ogrodowe.
W roku 1783 zamek został ponownie strawiony przez pożar, w wyniku którego rozebrano dwa skrzydła. Kolejne rozebrano po zakończeniu II Wojny Światowej. Do dziś przetrwało tylko zachodnie skrzydło- mocno zmodyfikowane. Skrzydło zachodnie adaptowane w 1790 roku zbudowane zostało w dolnych partiach z kamieni eratycznych, w wyższych z cegły.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.