Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Jakubowice

Jakobice

Województwo:dolnośląskie
Powiat:oławski
Gmina:Oława (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 696/W/1-2 z 3.08.1994

Stan obecny

Pałac wystawiony jest na sprzedaż.

Historia

Pałac wybudowano w końcu XVII w. Był wielokrotnie przebudowywany, ostatnio na przełomie XIX i XX w. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami była rodzina Schwarzów. Po II wojnie, aż do 2008 r. w pałacu mieściła się szkoła.

Opis

Barokowy pałac z XVII w. Zbudowano go na planie zbliżonym do prostokąta, z dobudowaną od strony ogrodu wysoką, czterokondygnacyjną wieżą i małym ryzalitem łączącym wieżę z korpusem głównym. Budynek posiada podpiwniczenie, trzy piętra i użytkowe poddasze. Prostą, masywną bryłę nakrywa wielopołaciowy dach łamany. Wieża posiada neobarokowy hełm z latarnią i chorągiewką.
Elewacje zdobione dwoma gzymsami, okna parteru obwiedzione opaskami w formie wstęgi, okna piętra mają proste opaski i gzymsy nadokienne. Drzwi frontowe znajdują się na osi fasady, obramowane są dwoma pilastami podtrzymującymi reprezentacyjny balkon. Podjazd, lekko wzniesiony, w kształcie elipsy, zdobią dwie figury sfinksów. Wieża od strony południowej, ogrodowej posiada zegar słoneczny. We wnętrzu zachował się kominek w sieni i centralna klatka schodowa.

Park

Zachowany park angielski o pow. 19ha, z widoczną osią widokową biegnącą wzdłuż stawu znajdującego się przed pałacem. W parku rozną pomnikowe gatunki rodzime (dęby, grabu i lipy) oraz ciekawe okazy egzotyczne, min. Platany klonolistne i tulipanowiec amerykański.

Inne

Zachowane budynki gospodarcze. W parku znajdują się ruiny mauzoleum rodziny Rosenberg-Lipinsky z pocz. XIX w.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.