Skatalogowanych zabytków: 11265
Zarejestruj się
Miniatura Bratian
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2011
Miniatura Bratian

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 53.4588, 19.6049

Bratian

Województwo:warmińsko-mazurskie
Powiat:nowomiejski
Gmina:Nowe Miasto Lubawskie
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Obiekt:pozostałości zamku zakonnego, nr rej.: 517/61 z 18.07.1961

Historia

Zamek stanowił siedzibę wójta podlegającego komturstwu w Malborku. Wznosi się około 4 km na północ od Nowego Miasta Lubawskiego. Dziś pozostałości po założeniu zamkowym to kilkumetrowy szczątek kamiennego muru położony na ledwie widocznym wzniesieni w widłach dwóch rzek. Zamek powstał zapewne między rokiem 1340 a 1360. W roku 1343 na zamku miało miejsce spotkanie książąt mazowieckich Ziemowita II i Bolesława III z wielkim mistrzem Rudolfem Konigiem. Dzisiejszy kształt wiedzy o wyglądzie zamku pochodzi z lustracji z 1565 roku, schematycznego planu z lat 1826- 28 oraz niepotwierdzonych hipotez.
Według nich zamek zbudowany na regularnym planie z czterema narożnymi wieżami. Kształtem miał być analogiczny do nadwiślańskiego zamku w Świeciu. Inna hipoteza mówi, że zamek był regularnym założeniem (może dwuskrzydłowym). Zamek posadowiony miał być na planie zbliżonym do kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem, oraz wieżą bramną na północnym zachodzie u dołu okrągłą, wyżej wieloboczną.
Od południowego zachodu do zamku przylegało podzamcze otoczone murem z dwiema okrągłymi wieżami oraz wieżą bramną. W roku 1466 zamek stał się siedzibą polskiego starostwa. Na II połowę XVI wieku przypada przebudowa zamku. W końcu XVIII wieku i na początku XIX wieku nastąpiła rozbiórka zamku za sprawą rządów pruskich. W 1914 roku na miejscu zamku stanął młyn. Obecnie ciężką stwierdzić pewny wygląd i położenie zamku. Brak szczegółowych badań terenowych.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.